logo

06 Kasım 2012

YÖK’e reform değil üniversiteye özgürlük!

  • ÜNİVERSİTE BİLEŞENLERİ YÖK’Ü PROTESTO ETTİ

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) kuruluşunun 31. yılında protesto edildi. Birçok üniversitede yapılan açıklama ve yürüyüşlerde hedefte yeni YÖK Yasa Tasarısı vardı. Yeni tasarıyla üniversitelerin kapılarının bilime tamamen kapatılacağı, eğitimin piyasa koşullarına teslim edileceği uyarısı yapıldı. Polis birçok ilde öğrencilere saldırdı.

İstanbul’da protestoların adresi Beyazıt Meydanı’ydı. YÖK Karşıtı İnisiyatif’in çağrısıyla İstanbul’daki üniversite öğrencileri, Çapa’da bulunan İstanbul Tıp Fakültesi önünde bir araya gelerek Beyazıt’a yürüdü. “YÖK’e reform değil, üniversitelere özgürlük. Savaş değil hakların kardeşliği için yürüyoruz” pankartı açan yüzlerce öğrenci, yol boyunca YÖK’ün kaldırılmasını isteyen Türkçe ve Kürtçe sloganlar attı. Tutuklu öğrencilerin serbest bırakılmasını, cezaevlerinde açlık grevi yapan tutukluların taleplerinin kabul edilmesini isteyen öğrenciler, üniversitelerdeki soruşturmaları da  protesto etti.

ÜNİVERSİTE BİLEŞENLERİ KATILDI

Öte yandan Merkez Kampüs içinde toplanan YÖK karşıtı İnisiyatif, Eğitim Sen Üniversiteler Şubesi, İTÜ’de işten atılan asistanlar, Üniversite Konseyleri Derneği, Akademi Susmayacak, GIT-Türkiye ve Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İniyatifi de yaptıkları yürüyüşün ardından ana kapıdaki diğer öğrencilerle buluştu. Ortak açıklamayı yapan Tıp Öğrencileri Kolu üyesi Fırat Ekici, Yeni YÖK Yasa Tasarısına değinerek, üniveriteleri ticarethaneye çeviren, öğrencileri müşteri gibi gören reform hazırlıklarını kabul etmeyeceklerini dile getirdi. Ekici, patronların, belediye başkanlarının üniversite yönetimlerine gelmesini istemediklerini söyledi.

ÖK GİDECEK BİZ KALACAĞIZ Merkez Kampüs önündeki eylemde konuşan Eğitim Sen Üniversiteler Şube Başkanı İsmet Akça, YÖK kanunun değiştireceğini söyleyen hükümetin otoriterleşmeyi ve dinci muhafazakarlaşmayı derinleştirirken, üniversitelerin sermayenin ihtiyaçları için yeniden şekillendirildiğini dile getirdi. Mali özerklik ve mali esneklik adı altnda üniversitelerin şirkete dönüştürülmesine karşı olduklarını söyleyen Akça, özgür, kamusal ve demokratik üniversite istediklerini ifade etti. Üniversitelerdeki iş güvenliğinin de ortadan kaldırıldığını dile getiren Akça, iş güvencesinin üniversitelerin olmazsa olmazı olduğunu, bunun için de mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

“Anarşist Öğrenciler” ve Devrimci Öğrenci Birliği de yaptıkları açıklamalarla YÖK’ü protesto eden gruplar arasındaydı.

BAŞBAKANLIK OFİSİNDE SALDIRI

Öğrenci Kolektifleri, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisi önünde YÖK’ü ve yeni YÖK yasasını protesto etti. Sabah saat 10.15’de Kadıköy-Beşiktaş vapuruna binen ve Başbakanlık Ofisi’nin karşısındaki iskeleye ulaşan üniversiteliler, vapur çıkışında polisin saldırısına uğradı. Polisin saldırısına vapurdan inen vatandaşlar tepki gösterdi. Tepki gösterenlerin arasında PEN Türkiye Başkanı Tarık Günersel de vardı.

Gazetemize konuşan Günersel, “Tesadüfen ben de oradaydım. PEN Türkiye başkanı olduğumu bildidrerek bu saldırıyı kınadım. Farklı görüşlerden yurttaşlar, kadınlar, yaşlılar ve gençler ‘artık buramıza geldi’ diyerek polisin bu tavrını protesto etti. Ben başbakan konumundaki kişi ‘Kabil-i kitap mı?’ şeklindeki sorumu orada da tekrarladım. Burada polisin saldırısına karşı yurttaşların protestosu anlamlı ve önemli. Bu tür saldırılara tepkisiz kalınmamalı” dedi. 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.