logo

Baskıya maruz kalan sağlık emekçilerinin eylemine milletvekili desteği

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ile Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sonrasında Numune Hastanesi Acil Servisi’nde görev yapan doktorların maruz kaldığı baskıyı protesto eden sağlık emekçilerine destek verdi.

Ankara’da gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yürüyüşü sırasında yaşanan olayların ardından bir grup polis memuru yaralandıkları gerekçesiyle Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelmişti. Polis memurları sıralarını beklerken acil servise gelen bir emniyet amiri, hastane başhekimi ve bir Sağlık Bakanlığı bürokratı, polis memurlarının aciliyet sırası gözetilmeksizin hemen muayene edilmesini talep etmişti. Bu memurlara istirahat raporları düzenlenmesi yolunda, olandan daha fazlasını göstermek için bilinçli bir çaba sergilenmiş ve Sağlık emekçileri de kendilerine yapılan bu baskıya karşın mesleklerine ve meslek etiğine sahip çıkarak istenilen şekilde rapor verilmesini reddetmişlerdi. Ankara Tabip Odası’da bu olay karşısında sessiz kalmayarak yaşanılan olayı protesto etti.

Ankara Tabip Odası tarafından düzenlenen eylemde konuşan Ankara Milletvekili Nazlıaka, şunları söyledi: “AKP’nin Cumhuriyet devrimlerine karşı yürüttüğü politikalar ve Cumhuriyet değerlerine karşı tutumu toplumumuzda büyük bir tepkiye neden olmaktadır. Bu ortamın yarattığı duyarlılıkla vatandaşlarımız Cumhuriyetine ve Atatürk Devrimlerine sahip çıkmak için 29 Ekimde Ankara’da buluşmak için yurdun dört bir yanından yola çıkmışlardır. Önce bu kutlama yasaklanmak istenmiş ardından Ankara’ya gelen otobüslerin yolu kesilmiş hükümet bununla da yetinmeyerek Ulus’tan Anıtkabir’e yürümek isteyen yurttaşlarımıza tazyikli su ve biber gazı ile müdahale edilmiştir. Genç-yaşlı, çocuk, kadın-erkek demeden müdahale edilen yurtseverlerden bazıları bu müdahale sırasında yaralanmışlardır.  Olaylar sonrasında bazı polis memurlarının darp gördükleri gerekçesiyle Numune Hastanesi’nden rapor almak istemişlerdir. Doktorlar rapor almayı gerektirecek durumları olmadığını söylediği zamansa bu raporların verilmesi için Sağlık Bakanlığı bürokratları ve emniyet amirleri doktorlara baskı yaparak tehdit etmişlerdir.  Bu yapılanın adı faşizmdir, baskıdır, zulümdür. Zor koşullar altında hizmet veren, bağlı bulundukları sendika nedeniyle oradan oraya sürülen sağlık personelimiz şimdi de yandaş basının ve AKP bürokratlarının baskısı altındadır. Verdikleri onurlu mücadelede sonuna kadar sağlık personelimizin yanında olacağız. Buradan doktorlarımıza makamlarını kullanarak baskı yapanlara seslenmek istiyorum. Zalimliğiniz, zulmünüz biz yurtseverleri yıldıramayacak. Devletin verdiği yetkileri millete zulüm olarak kullananların, faşizmin tarih karşısındaki yenilgisini kendilerine hatırlatırım.”

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve eyleme katılan Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, daha sonra Acil Servis doktorlarını ve salık personelini ziyaret ederek çiçek verdi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.