logo

02 Kasım 2012

Ulusal Genç Siyasetçiler I.Genç Siyasetçiler Çalıştayı Gerçekleştirildi

Ulusal Genç Siyasetçiler Platformu’nun düzenlediği ”Ulusal Genç Siyasetçiler I. Genç Siyasetçiler Çalıştayı” İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde yapıldı. Çalıştay’da farklı konulara değinildi.

Çalıştay’ın ilk iki gününde CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, CHP eski milletvekili Bülent Baratalı, Eski Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur gibi tanınmış siyasetçiler öğrencilerle bir araya geldi. Çalıştay’ın açılış konuşmasını Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya yaptı. Öğrencilerin ve gençlerin siyaset yaptığı bir ülkede, siyasetçilerin de daha iyi bir ülke yöneteceğini belirten Çalkaya, öğrencilerin yaşamları boyunca siyaset yapması gerektiğini ekledi.

Siyasetçilerin dışında Çalıştay’da İzmir Ekonomi Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Esen “mali krizler”, Prof. Dr. Filiz Başkan “ Türkiye’de demokratikleşme sorunları ve AKP”, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Caniklioğlu “yerel yönetimler ve hukuk”, 9 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Kocabaş “Bir devrimin tarihi” konularında bilgi verdi. Moderatörlüğünü Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel’in gerçekleştirdiği oturumda ise Başbakan Danışmanı Hüseyin Tuğcu, Eski Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur, Tunceli Milletvekili Kamer Genç  gençlere seslendi.

İlk olarak konuşma yapan Başbakan Danışmanı Hüseyin Tuğcu “Sizin gibi gençleri burada görmekten mutluyum, fakat elinde silah olan BDP’li gençlerin de burada olmasını dilerdim.” dedi. Konuşmasına “Şeriat Türkiye’de yanlış anlaşılıyor.” diyerek devam eden Tuğcu, “Sırf alevi olduğum için milletvekili olamadım, başbakanımızın bunda bir suçu yok. Kimin suçlu olduğunu biliyorum. Zamanı gelince hesap soracağız” diye konuştu. Dinleyicilerden biri “Tebrik ederim çok iyi kullanılmışsınız.” sözleriyle Tuğcu’ya tepki gösterdi. Ardından Medya Kulübü muhabirlerinden Çağrı Öner’in “Madımak’ta yakılarak canını kaybedenler oldu. Bu, sizin milletvekili olamamanızdan daha mı önemli? “ sorusu karşısında Tuğcu sessiz kaldı. Tuğcu konuşmasını “Kürt-Türk belası yüzünden 35.000 evlat gitti. Bekleyin daha da gelecek.” diyerek sonlandırdı.

“ Recep Tayyip Erdoğan şerefsiz ve alçaktır.”

Tuğcu’nun ardından konuşan Tunceli milletvekili Kamer Genç “Türkiye şu an faşist dikta yönetimiyle yönetiliyor.” dedi. Kamer Genç’in konuşmaya başlamasıyla beraber salondan alkış sesleri yükseldi.

Konuşmasında Oslo’da yapılan görüşmelere de değinen Genç, daha önce TBMM’de de yaptığı konuşmasında başbakana yönelik dile getirdiği “şerefsiz ve alçaktır.” sözlerini yineledi.

Genç “Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan’ın yatağa attığı medya patronları var. TBMM diye bir kurum yok, kurumlar yok edildi. Ordu hayali iddialarla yıpratılıyor. Böyle bir faşist diktatör olur mu?” diyerek konuşmasına son verdi.

Çalıştay’da eski Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur da söz aldı. Çakmur, Tuğcu’nun da bulunduğu masayı yumruklayarak konuşmasını yaptı. Çakmur’un bu davranışı organizasyonu oluşturan platform üyeleri tarafından ayakta alkışlandı. Bu durum karşısında tepkisini sessiz kalarak gösteren Tuğcu, Medya Kulübü’ne yaptığı açıklamada Yüksel Çakmur’a “şarlatan” benzetmesi yapıp, Genç Siyasetçiler Platformu üyelerine de dargın olduğunu dile getirdi.

Programda Çalıştay sonrası gerçekleştirileceği belirten soru cevap kısmının yapılması Atilla Sertel tarafından engellendi. Etkinlik sonrası Kamer Genç ve platform üyeleri tarafından Alsancak’ta lüks bir restoranda yemek yendi.

 

Haber : Çağrı ÖNER & Funda Nur ÖZTÜRK

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.