logo

Kadın erkek eşitsizliğinde Türkiye’nin rakibi yok

Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl düzenli olarak yaptığı ‘Küresel Cinsiyet Uçurumu’ raporu geçtiğimiz gün açıklandı. Türkiye’nin eşitsizlikte rakip tanımadığı rapor sonucuna göre, “kadın erkek eşitliği”nde 135 ülke arasında 124. sıradayız

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum – WEF) tarafından hazırlanan 2012 Küresel Cinsiyet Uçurumu raporuna göre Türkiye, kadın erkek eşitsizliğinde rakip tanımamaya devam ediyor. Dünya nüfusunun yüzde 90’ını kapsayan rapor, Türkiye’nin 135 ülke arasında en kötü 10 ülke içinde yer aldığını gösteriyor. Hazırlanılan 2012 raporunda, Türkiye kadın erkek eşitliği listesinde geçen yıla göre 3 sıra gerileyerek 135 ülke arasında 124. sırada yer aldı. Bu sırayla Türkiyeli kadınların eğitim, gelir ve siyasi hayata katılım konusunda pek çok yoksul Afrika, Asya ve Ortadoğu ülkesinden daha geride kaldığı tespit edildi.

Cinsiyet uçurumu raporunun kadın erkek eşitliği bahsinde en iyi performansı İzlanda gösterirken, onu Finlandiya ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinin izlediği de bir diğer ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. Kadın erkek eşitliği arasında uçurum olan Türkiye gibi diğer ülkeler ise şu şekilde: Pakistan, Çad ve Yemen. Neredeyse tüm ülkelerde geçen yıla göre kadın erkek eşitsizliği arasındaki uçurum kapanırken, Türkiye gibi nadir ülkelerde ise fark gittikçe açılıyor.

Eğitim hayatına katılımda da kadının adı yok

Raporda kuşkusuz en dikkat çeken noktayı, kadınların eğitim hayatına katılımı oluşturuyor. Kadınların eğitime katılımı bahsinde Türkiye 135 ülke arasında 108. sırada yer alırken, bu sıralamayla Kenya, Tanzanya ve Suriye’nin bile gerisinde kalıyor. Ekonomik büyüme masallarının her gün manşetlerden verildiği göz önünde bulundurulduğunda, kadının ekonomiye katılımı da bir diğer ilginç noktayı oluşturuyor. Türkiye, ‘Kadının ekonomiye katılımı ve fırsat eşitliği’ başlığındaki değerlendirmede 135 ülke arasında 129. sırada yer alıyor.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.