logo

29 Ekim 2012

“Afete maruz bölge” = 1926 bina yıkıldı

 

Bakanlar Kurulu kararıyla “Afete maruz bölge” ilan edilen İzmir Kadifekale’de yıkılan ev sayısı 1926’ya yükseldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 42 binanın daha yıkılacağı bölgeyi yeşillendirerek kentin cazibe merkezlerinden biri haline getireceğini açıkladı.

Kadifekale Heyelan Bölgesi’ndeki konutlarda oturan vatandaşlarla görüşmeleri tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırma konusunda uzlaşmaya varılan evleri yıkmaya devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 2007 yılından bu yana, kamulaştırması tamamlanan konutlardan toplam 1926 tanesini yıktı.

Büyükşehir Belediyesi, yasal süreç tamamlandıkça konutların yıkımını tamamlayarak, bölgedeki rekreasyon alanı düzenleme çalışmalarına hız verecek. Halen yıkımların devam ettiği heyelan bölgesindeki vatandaşların bir kısmı, konut bedelini nakit olarak almayı tercih ederken, bir bölümü de Uzundere’de Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan toplu konutlara yerleşti.

Bakanlar Kurulu Kararı’yla “Afete Maruz Bölge” ilan edilen İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1.Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerindeki toplam 1968 konut için 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı. Kamulaştırma kararı alınan 1968 konutun 1926 tanesinin yıkımı tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi yıkımlarla ilgili olarak, kalan 42 binanın da yıkılmasının ardından başlatacağı yeşillendirme çalışmaları ve devam eden Sur Duvarları Restorasyon projesiyle, Kadifekale’yi İzmir’in yeni cazibe merkezlerinden biri haline getireceklerini belirtti
.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.