logo

19 Ekim 2012

“Müşteri Değil Üniversiteliyiz”

Bir haftayı aşkındır ses getirme, basın açıklaması, yürüyüş eylemleri yapan yurt öğrencileri sorunları çözülünceye kadar eylemlerin devam edeceğini söylemişti. Binlerce üniversitelinin katıldığı eylemde “Müşteri Değil Üniversiteliyiz” diyen üniversiteliler Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a seslenerek taleplerini sıraladı;

1-      Yemeklere yapılan zamlar geri çekilsin
2-      Misafir öğrencilere üvey evlat muamelesi yapılmasın
3-      Yurtlar ve odalar düzenli olarak temizlensin
4-      Kantin zamları geri çekilsin
5-      Kadın öğrenciler de erkek öğrencilerle aynı saatte yurda girsin

Bakan Suat Kılıç’tan Yurt Eylemlerine Yanıt
Bakan Suat Kılıç, bu taleplerin üzerine Twitter’dan cevap verdi. Kılıç, “Bize vakit verin, bu sorunları en yakın zamanda çözeceğim. Bundan sonra kimse yatağına aç girmeyecek” dedi. Ancak kadın öğrencilerin yurda giriş saati konusunda kesinlikle olmaz diye Suat Kılıç AKP’nin kadına bakış açısını bir kez daha gösterdi.

Yurt Öğrencilerinin Eylemleri Ankara’dan Heyet Getirtti
Suat Kılıç’ın bu açıklamaları üzerine, Bornova Kredi Yurtlar Kurumu’na 18 Ekim günü Ankara Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan bir heyet geldi. Yurt içerisinde inceleme yapan heyet net bir karar ve açıklamada bulunmazken, yurt koşullarının bayramdan sonra iyileştirileceğini söyledi.

Porsiyonlarda Artış
Yurt öğrencilerinin bir haftayı aşkın süredir sürdürdüğü mücadele sonucu kazanımda elde edildi. Şimdilik yemek porsiyonlarda artış olduğu gözlendi.

AKP’nin Yalanı Çok Geçmeden Ortaya Çıktı
Suat Kılıç yurttaki sorunları en kısa zamanda çözeceğini söyleyerek yurt öğrencilerinden zaman istemişti. Adliye önünde gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmasını beklerken üniversiteliler Suat Kılıç’a bayram sonuna kadar süre verdi. Ancak yurt sorunların çözülmesi yerine heyetin gelmesiyle birlikte, yurtta eylem yapan öğrencilerin bir kısmının yurttan atılacağı söylendi. Bununla ilgili bir dosya yurt müdürlüğüne ulaştı ve dosyaya göre ismi geçen 25 kişi yurt ile ilişkisi kesilecek.

İsimler daha açıklanmasa da yurt misafir süresini uzatmaya giden Öğrenci Kolektifleri üyesi, yurt müdürü tarafından sözlü olarak “senin misafirliğini uzatmayacağız” diyerek kaydını yapmadı.

Bu durum karşısında İzmir Öğrenci Kolektifi; “AKP’nin yalanları bir bir ortaya çıkıyor. Parasız eğitim getiriyoruz diyerek yaz aylarında ekranlara çıkan Başbakan Tayyip Erdoğan ve Bakanları’nın yalanları, yemekhaneye yapılan zamlarla, yurtlarda yer sıkıntısıyla ve her ay yemek fiyatlarına yapılan zamlarla bir kez daha ortaya çıktı. Üniversitelerde büyük bir dönüşüme hazırlanan AKP, öğrenci dostu söylemlerde bulunsa da, yaptığı uygulamalarla kendiyle çeliştiğini gösteriyor. Suat Kılıç yurt sorununu çözeceğim derken yurttan atılacak 25 kişilik bir liste yapılıyor. Yurt sorunlarına çözüm masası açan üniversitelilere AKP’nin polisi saldırıyor.

Yurttaki yemekhane zamları geri çekilene kadar, yurt koşulları iyileştirilene kadar, kadınlara eşit uygulamalar getirilene kadar bu sürecin takipçisi olacağız ve AKP’nin parasız eğitim yalanını, üniversite oyununu bozacağız” açıklamasında bulundu.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.