logo

30 Ağustos 2012

Eğitim çıkmaz sokakta!

  • 4+4+4’ÜN YARATTIĞI KAOSA MEB’DEN ÇÖZÜM: ÇIKMAZ SOKAKLARA PREFABRİK SINIF

Alt yapısı hazırlanmadan yürürlüğe konulan 4+4+4 sisteminin yarattığı kaos MEB’ten dahiyane çözüm; Çıkmaz sokaklara prefabrik sınıf yapılacak.

AKP Hükümetinin alt yapısı hazırlanmadan Meclisten kavga dövüş çıkardığı 4+4+4 sisteminin yarattığı kaos okulların açılma tarihi yaklaştıkça büyüyor. 10 gün sonra 1. sınıfların eğitimi başlayacak olmasına rağmen hâlâ hiçbir şey belli değil. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün içine girdiği sıkıntıdan çıkmak için aldığı önlemler ise akıllara durgunluk verecek cinsten. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ilçe milli eğitim müdürlüklerine sunduğu dahiyane çözümler okul bahçelerine ve okula yakın çıkmaz sokaklara prefabrik sınıflar kurmaktan tutun da okula yeni başlayan 1. sınıflar için daha çok derslik ayırıp ara sınıfları birleştirmeye kadar gidiyor.

OKUL BAHÇELERİNE ÇIKMAZ SOKAKLARA PREFABRİK SINIF

4+4+4 sistemiyle 60 aylık çocukların da okula başlatılması nedeniyle bu yıl geçen yıllara oranla iki kat öğrenci okula başlayacak. Derslik sayısı bu yoğunluğu karşılamaktan uzak olduğu için MEB çareyi okul bahçelerine prefabrik sınıflar kurmakta bulmuş. MEB’in daha önceki açıklamalarına

göre ilk dönemi oyunlarla geçirecek olan 60 aylık çocukların zaten çok küçük olan okul bahçelerinde nasıl oyunlar oynayıp fiziksel gelişimini tamamlayacağı meçhul duruma geliyor. Hatta İl Milli Eğitim Müdürlüğü gözünü o kadar karartıyor ki okul çevrelerindeki çıkmaz sokaklara bile prefabrik derslikler kurmaya hazırlanıyor. Tabi buraların ısıtılması ve tuvalet ihtiyacı gibi sorunlarının nasıl çözüleceği ise meçhul.

ARA SINIFLAR BİRLEŞTİRİLECEK

Okulların açılacağı dönem basının ve kamuoyunun tüm dikkatinin okula yeni başlayan 1. sınıflarda olacağını tahmin eden milli eğitim müdürlüğünün bu sorunu çözme yöntemi de ilginç. Sınıf mevcutlarını az göstermek için daha fazla dersliğin 1. sınıflara ayrılmasını isteyen müdürlük ortaya çıkacak derslik ihtiyacını da ara sınıfları birleştirmekte bulmuş. Yani 30 kişilik 1. sınıfların olduğu bir okulda 70-80 kişilik 2., 3. ve 4. sınıflar olacak.

Seçmeli derslerin ne zaman seçileceği, ders programların nasıl yapılacağı, okulların 72 ay öncesi çocuklara uygun olmayan sıra, tahta ve lavabo boylarını nasıl ayarlayacağı ise diğer yanıt bekleyen sorular. 10 günde bu problemler nasıl çözülecek ya da daha yerinde bir soru bu problemlere hangi yeni problemler çözümler eklenecek. 

MEB’İN DERSLİK SIKINTISINA KARŞI DİĞER ÇÖZÜMLERİ
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, derslik sıkıntısına karşı kiralama yöntemi kullanacaklarını söylemişti. Kamulaştırma bedelleri çok ağır olduğu için okul yapılamadığını aktaran Dinçer, bu tür yerlerin okula dönüşmesi için kiralama yöntemini kullanacaklarını ve arsa sahiplari okul yaparsa da okulları kiralayacaklarını belirtmişti. Ayrıca hükümet hayırseverlere ve iş adamlarına çağrı yaparak da derslik sıkıntısını çözme yollarını aramıştı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.