logo

10 Ağustos 2012

Özelleştirme ısrarı kamu zararı doğuracak

Hükümetin özelleştirme ısrarı sürüyor. Daha önce ihaleye çıkartılan ama ihaleyi kazanan şirketlerin vazgeçmesi sonucu satılamayan Gediz, Boğaziçi ve Akdeniz elektrik dağıtım şirketleri için yeni ihaleler açılıyor. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) yaptığı açıklamada, özelleştirme ısrarının büyük ‘kamu zararı’ doğuracağını ifade etti.

Blok satış yöntemi ile hisselerinin tamamının özelleştirilmesi düşünülen Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (EDAŞ), Antalya, Burdur ve Isparta illerine, Gediz EDAŞ, İzmir ve Manisa illerinde görev yaparken, Boğaziçi EDAŞ ise İstanbul ili Avrupa Yakası‘nın elektrik dağıtım hizmetlerini yürütüyor.

Boğaziçi ve Gediz elektrik dağıtım bölgelerinin önceki özelleştirme ihalesi Ağustos 2010’da, Akdeniz elektrik dağıtım bölgesi ise Aralık 2010’da gerçekleştirilmişti. Boğaziçi EDAŞ için verilen teklifler 2 milyar 990 milyon dolar ile 2 milyar 496 milyon dolar arasında, Gediz EDAŞ için 1 milyar 920 milyon dolar ile 1 milyar 800 milyon dolar arasında, Akdeniz EDAŞ için 1 milyar 165 milyon dolar ile 1 milyar 100 milyon dolar arasında gerçekleşmişti.

Akdeniz, Gediz ve Boğaziçi elektrik dağıtım şirketleri için düzenlenen ihalelere teklif veren şirketler sırası ile teminatlarından da vazgeçerek ödeme yapmamaları nedeni ile ihaleler iptal edilmişti. İptal kararları öncesinde şirketlere ek süreler verilmiş, ek teminatlar istenmiş ancak süre uzatımı için ön koşul olan ek teminatlar bile yatırılmamıştır.

Geçmişte ihalesine çıkılan üç dağıtım bölgesi için teklif veren firmaların hangi gerekçelerle teklif verdikleri bölgeleri almaktan vazgeçtikleri bilinmemektedir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız yaptığı bir açıklamada firmalara seslenerek “arkasında duracağınız teklifler verin” demişti.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.