logo

06 Ağustos 2012

YÖK’ün ‘Disiplin Yönetmeliği’ maskesi düştü

Bir süredir özellikle medya kanallarında “Disiplin Yönetmeliği değişiyor, 12 Eylül ruhu üniversitelerden gidecek” şeklinde konuşan Gökhan Çetinsaya yeni yönetmelik hakkında ipuçları vermeye başladı; Yeni yönetmeliğe göre afiş asmak ceza sebebi.

Gökhan Çetinsaya yeni disiplin yönetmeliği hakkında yaptığı açıklamada bildiri dağıtmanın ceza kapsamından çıkarılacağını ancak izinsiz afiş ve ilan asmak gibi maddelerle ilgili cezaların korunacağını dile getirdi. Çetinsaya, bir yönetmelik değişikliği üzerinde çalışıldığını ama asıl değişikliğin 2547 sayılı Yükseköğretim Yasası’nda yapılması ve YÖK’ün dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti. Çetinsaya, Öğretim Üyesi Disiplin Yönetmeliği hakkında da çalışmaların başladığını bildirdi.

Göreve geldiği günden beri ağzından düşürmediği, disiplin yönetmeliğinin değişeceği yönündeki açıklamalarıyla daha demokratik bir üniversite ortamı sağlayacaklarını 12 Eylül mantığının üniversitelerden kalkacağını söyleyen Çetinsaya’nın demokrasi balonları yeni yönetmelik hakkındaki her açıklamasında patlıyor.

“İzinsiz afiş ve ilan asmak gibi maddelerle ilgili cezalar korunuyor”

Basın aracılığı ile üniversitelerde demokratik bir ortamın yaratılacağı havasını vermeye çalışan Gökhan Çetinsaya’nın açıklamaları çelişkilerle doludur.  Artık öğrenciler ceza almayacak, 12 Eylül’den kalma disiplin yönetmeliğini değiştireceğiz propagandasını yapana Gökhan Çetinsaya basına verdiği röportajın satır aralarında ‘izinsiz afiş ve ilan asmak gibi maddelerle ilgili cezalar korunuyor” açıklamasını yaptı. YÖK başkanının açıklamasından da anlaşılacağı üzere üniversitelerde afiş asmak demokratik bir hak olarak tanımlanmamaktadır.  Afiş asmanın yani ifade özgürlüğünün en önemli araçlarından birinin cezaya tabi tutulacağı yeni yönetmeliğin getireceği demokrasinin AKP’nin “İleri demokrasisini” örnek alacağı ortaya çıktı.

“Hazırladığımız yönetmelikte o çok ağır ceza karşılığında öğrenci ancak kendi okulundan çıkarılabiliyor”

Devamında yaptığı açıklamalarda ise  “Öğrencilikten çıkarılma ve okuldan çıkarılma cezası vardı. Biz bunun için şöyle bir formül benimsedik. Öncelikle çok ağır cezalar söz konusu olmadığı sürece okuldan çıkarılma cezası yok. Eskiden öğrencilikten çıkarılıyor başka bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olamıyordunuz. Bizim şimdi hazırladığımız yönetmelikte o çok ağır ceza karşılığında öğrenci ancak kendi okulundan çıkarılabiliyor. Gidip başka bir okulda öğrenim hayatına devam edebiliyor” diyen Çetinsaya açıkça ceza vermeye devam edeceğiz diyor.

Açıklamalardan da anlaşılacağı gibi üniversitelerde öğrencilere yönelik baskılar azalmayacak. Hemen hemen her gün üniversitelerden yeni soruşturma ve ceza haberlerinin geldiği bir ortamda yeni hazırlanacak disiplin yönetmeliğinin de 12 Eylül’ün ruhunu taşıyan öğrencileri zapt-u rapt altına almak isteyen zihniyeti YÖK tarafından devam ettirilmek isteniyor. Disiplin yönetmeliği için AKP’ye yakın gazetelerin “Üniversitede Devrim” diye duyurduğu yeniliğin özünün değişmeyeceği Gökhan Çetinsaya’nın açıklamalarında da anlaşılıyor.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.