logo

06 Ağustos 2012

Ankara Kolektif yeni YÖK Disiplin Yönetmeliği’ne karşı eylemde

 

Ankara Kolektif yenilenen YÖK Disiplin Yönetmeliği’nin gösterilmeye çalışıldığı gibi özgürlükçü ve demokratik olmadığını hazırladığı bir mizansenle gösterdi.

Üniversitelerde özgürlük havarisi kesilen rektörler ve “yeni  döneme uyarlanmış” YÖK Başkanı ile var olanın tam aksi bir imaj çizmeye çalışan AKP hükümetinin ayununu bozacağız diyen Kolektif Ankara’da eylemdeydi. Akademik-bilimsel çalışmalardan ziyade satırlı saldırı, soruşturma ve cezalarla gündeme gelen Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya fakültesi önünde bir araya gelen Kolektif üyeleri bir tiyatro ile AKP tipi üniversiteyi tanımladı. Tiyatronun ardından söz alan Ankara Kolektif üyesi Can Kaya hakkında açılan soruşturma ve aldığı cezaların bulunduğu dosyayı gösterdi.

YÖK Disiplin Yönetmeliği’nde afiş asmak, bildiri dağıtmak ve pankart yapmak hala yasak olarak dururken Kolektif üyeleri de pankartlarını fakültenin önünde yaptılar. Sonrasında da basın açıklaması okundu. Kolektifler “Biz AKP’nin bu oyununu bozarız” diyerek eylemi sonlandırdılar.


Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.