logo

02 Ağustos 2012

Kampüslerde Cami bulunması önemli

AKP açıklamalarında sınır tanımıyor; Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, üniversite kampüslerinde cami bulunmasının fakülte bulunması kadar önemli olduğunu iddia etti .

AKP’nin eğitime dönük gerici politikaları hız kesmeden devam ederken, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, sayıları günden güne artan üniversite camileri ile ilgili yaptığı açıklama ile üniversiteleri binlerce kişilik kapasiteye sahip camilerle dolduran AKP zihniyetini de gözler önüne serdi.

Kars’ta bulunan Bekir Bozdağ, Kafkas Üniversitesi yerleşkesinde yaptırılacak caminin temel atma törenine de katıldı. Temel atma töreninde yaptığı “Üniversitelerimizin kampüslerinde camilerin bulunması, fakültelerin bulunması kadar ehemmiyetlidir. Birini öbürüne tercih etmek doğru bir yaklaşım değildir.” açıklamasıyla AKP’nin gericilikte sınır tanımadığını ve bilime bakış açısını gözler önüne serdi. Temel atma töreni öncesin, rektör ziyareti esnasında yaptığı başka bir açıklamada “Bilimin aydınlığını, ülkenin her tarafına yayamazsınız. İşin esası, bilimi her yere götürmek, bilimin kandillerini her yerde yakmak, bilimin aydınlığından her yerin insanının istifade etmesini sağlamak, doğru olandır.” diyerek, tabela üniversitelerini de savunan Bozdağ, bilimin aydınlığı olarak ise üniversite içine inşa edilen camileri kastediyor olacak ki fakültelerle camileri eş gördüğüne dair açıklamayı yapmakta gecikmiyor.

İşte AKP’nin bilim yuvaları

Son yıllarda karşımıza çıkmaya başlanan “Üniversite Cami Yapma ve Yaşatma Dernekleri” sayıları her geçen gün artarken bu dernekler ‘hizmet’ konusunda birbiriyle yarışıyor. Dernek başkanlıklarını, ‘Adıyaman Üniversitesi Cami ve Külliye Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ Başkanı olan Orhan Uslu örneğinde görüldüğü üzere ya bölge sermayesinin önde gelen isimlerinin yada siyasetçilerinin yapmaktadır. Dernek başkanı Orhan Uslu, aynı zamanda Saf Hazır Beton, Saf Et Kombinası, Saf Madencilik A.Ş şirketlerini bünyesinde barındıran Safoğulları A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yapıyor. Dernek, Adıyaman Üniversitesi içinde 4 bin kişilik kapasiteye sahip cami inşaatının temelini attı.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği de tıpkı diğer üniversitelerdeki örnekleri gibi üniversiteye ‘hizmet’ konusunda bir an bile beklemeden üniversite içinde cami inşaatına girişti. Bugüne kadar 1 milyon 200 bin lira harcama yapılan ve tamamlandığında 2 milyon liraya mal olacak cami inşaatında yaşanan maddi sıkıntılara karşı dernek yönetimi tarafından bölge sermayesine destek çağrısı yapılmıştı. Cami tamamlandığında 6 bin kişilik kapasiteye sahip olacak.

Yaklaşık bir hafta önce Muğla Müftülüğü de “Muğla Üniversitesi’nin neyi eksik” dercesine, üniversite içine yapılacak yeni camiyi basına duyurdu. 3 milyon 500 bin liraya mal olacak camiyi diğerlerinden ayıran nokta ise 7/24 ‘hizmet’ verecek olması.

Balıkesir Üniversitesi ise cami projesinin giderlerini karşılamak için banka hesapları ve bir internet sitesi açarak, halkı projeye ‘destek’ olmaya çağırıyor.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.