logo

02 Ağustos 2012

İstanbul Üniversitesi’nde iş cinayeti

İstanbul Üniversitesi’nde taşeron işçi olarak çalışan Serkan Borucu, 6. kattan düşerek yaşamını yitirdi

AKP’nin piyasacı eğitim politikaları doğrultusunda dönüşüm geçiren üniversiteler işçileri öldürüyor. İstanbul Üniversitesi ÇAPA Tıp Fakültesinde görev yapan ve taşeron işçi olarak çalışan, 36 yaşındaki Serkan Borucu,  klima takmak için çıktığı 6. Kattan düşerek yaşamını yitirdi. Cinayetin üzerini örtmek isteyen üniversite yönetimi Borucu’yu ölümünden 12 saat sonra Adli Tıp Kurumu’na götürürken, Borucu’nun ölümünden kısa bir süre sonra, fakültede 163 gündür direnen sağlık işçilerinin çadırına yine üniversite yönetiminin izniyle polis saldırısı gerçekleşti.

İşçiler, üniversite yönetimleriyle davalık

AKP’nin piyasacı politikaları doğrultusunda ‘şirketleşen’ üniversite anlayışının meyvelerinden olan ‘taşeron işçi’ hamleleri, iş cinayetleriyle sonuçlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde taşeron işçi olarak çalışan işçiler, sürdürdükleri mücadeleyi kazanımla sonuçlandırmıştı. Çanakkale İş Mahkemesi’nin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) taşeron şirkete bağlı olarak çalışan işçilerin taşeron şirketin değil, asıl işveren olan üniversitenin işçisi olduğuna hükmettiği kararıyla haklı mücadelelerini kazanan işçiler, tüm taşeron işçiler için emsal teşkil edecek bir karara imza atmıştı.

Üniversiteler şirketleştikçe!

AKP’nin piyasacı üniversite anlayışı doğrultusunda, şirketleşen üniversite zihniyeti, öğrencilerin cebindeki son kuruşa göz dikerken ve barınma, ulaşım, beslenme gibi sorunlar üniversiteliler için büyük sıkıntılar doğururken; Üniversiteler, bu anlayışın bir başka ürünü olarak tıpkı sermayenin yaptığı gibi ‘ucuz iş gücü’ arayışına giriyor. AKP’nin piyasacı politikalarıyla birlikte, halk için bilim üreten kurumlar olan üniversitelere, iş cinayetleriyle halka mezar olmaya başlıyor. Üniversiteler şirketleştikçe, öğrenciler müşterileşmeye, işçiler taşeronlaşmaya devam edecek.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.