logo

02 Ağustos 2012

Fay hattında üniversite: BTÜ

Bursa Teknik Üniversitesi’nin Kestel’e yapılması planlanan yerleşkesinin fay hattı üzerinde olduğu ortaya çıktı

Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen, yerleşke için düşünülen Kestel bölgesinin fay hattında olduğunun tespit edildiğini açıkladığı konuşmasında “Bu konuyu tartışarak bilimsel yorumlar ortaya koymalıyız. Kampüs alanı neresi olursa olsun, önemli olan sonunda bu niye buraya yapıldı dememek, kahrolmamak” dedi.

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda, yerleşke alanının deprem tehlikesinin gündem edildi. Kestel bölgesine yapılacak yerleşke için ulaşım sorunun raylı sistemle çözülebileceğini ancak tek sorunun ulaşım olmadığını dile getiren Sürmen,  “Genel anlamda bir üniversitenin yerinin teknik, mali ve sosyal boyutu ile Bursa gibi bir kentin gündeminde hiç tartışılmaması.” dedi.

Yerleşke alanı fay hattı üzerinde

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nden profesör ve ekibinin yaptığı araştırma doğrultusunda ortaya çıkan fay hattı gerçeğini “Dikkatli olmak ama endişeye kapılmamak lazım.” diyerek yorumlayan Sürmen, TMMOB’u adres göstererek, duruma öncülük etmesi gerektiğini ve rapor hazırlanması ve tüm kesimlerle paylaşılması ihtiyacını dile getirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya Üniversitelerin kendi kimlikleriyle anıldıklarını belirterek, son dönemde üniversite kriterlerine uymayan yapıların inşa edildiğine vurgu yaptı. Nizamettin Kaya, konuşmasını “Mimari açıdan belli özelliklere sahip, kimliksiz olmayan, daha nitelikli ve kaliteli yapılar inşa etmeliyiz. Biz yaptık oldu mantığından kurtulmalıyız” sözleriyle sonlandırdı.

Fay hattına yerleşke kuran BTÜ’yü kısaca tanıyalım

AKP’nin son dönemde moda haline getirdiği tabela üniversitelerinin örneklerinden olan Bursa Teknik Üniversitesi, TBMM’den 2010 yılının Kasım ayında çıkan onayla hayata geçti ve idare kadrosu 17 Aralık 2010 tarihinde YÖK tarafından belirlendi. Herhangi bir yerleşkesi ve öğrencisi olmaksızın rektör atamasının gerçekleşmesi tepkiyle karşılanırken, üniversiteye rektör olarak atanan Prof. Dr. Ali Sürmen’e, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olan AKP’li Recep Altepe tarafından geçici olarak kullanması için makam odası verilmişti.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen ise, 2009 yılı Mayıs ayında, Türkan Saylan’la ilgili, ırkçı ve faşist söylemlerle Türkan Saylan’ın kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan bir maili üniversite tarafından sağlanan e-posta adresinden yaymak suçlamasıyla Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından hakkında açılan soruşturmayla hatırlanıyor.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.