logo

02 Ağustos 2012

Büyük Taksici İftarı

Başkan Topbaş iftarını taksici esnafı ile birlikte yaptı.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın düzenlediği ve büyük katılımla gerçekleşen 1453 Topkapı Sosyal Tesisleri’ndeki ‘Büyük Taksici İftarı’na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur ve çok sayıda taksici aileleriyle katıldı.

Taksicilerin müşterilerine davranış şekli ve verdiği hizmetle o şehrin kalitesini gösterebileceğine, müşterilerini ağırlarken de bir ev sahibi edası sergilemelerinin önemine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Sizlerden özellikle ricam, hizmet sektöründe çalışan insanlar olarak şehir hakkındaki algıyı sizler ortaya koymaktasınız. Şehrin kalitesi ve medeniyet ölçüsü sizin hizmet kalitenizle orantılıdır. Ne denli hizmet verirseniz şehir o kadar kaliteli ve modern görünür. Bu bakıma işiniz sadece bireyleri bir yerden bir yere götürmek değil aynı zamanda çok önemli bir misafirini ağırlayan ev sahibi edasıyla ağırlamak bir esnaf geleneğidir” şeklinde konuştu.

İstanbul’a yatırım yaparken taksici esnafının da daha iyi nasıl hizmet verebileceğini göz önünde bulundurduklarını kaydeden Başkan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler İstanbul’un alt yapısını, ulaşım sistemlerini, kent içi kalitesini düzenlerken önümüze en büyük yapmamız gereken iş olarak taksici esnafımızın çok daha kaliteli hizmet verebilmesine ortam sağlamak olmuştur. Göreve gelmeden önceki manşetleri hatırlarsınız. Değnekçi olayı vardı İstanbul’da. Biz bunu bitirdik. Kurduğumuz İSPARK A.Ş ile buna son verdik. Bundan sizlerde memnunsunuz. Yine arzu ediyorum ki yurt dışına gittiğimizde gördüğümüz taksicilik anlayışını İstanbul’da da yerleştirmek. Bunun için odanızla birlikte çalışıyor ekibimiz. Bizler istiyoruz ki nasıl İSPARK konuşuluyorsa ‘Gidin İstanbul’un taksicilerini görün’ desinler.”

Başkan Topbaş, İstanbul’daki taksici esnafın dünya standartlarında hizmet verebilmesi için yakında hayata geçirmeyi planladıkları projeleri şöyle sıraladı: “Yeni bir çalışmamız var. Call Center dediğimiz bir merkezden anons edilerek boşuna dolaşmayan ama herkesin dengeli para kazanacağı bir sistemi getirmeyi planlıyoruz. Ayrıca damalı taksi uygulaması yapacağız. Biraz daha pahalı olacak bu sistemde taksi ücreti. Bu sistemle daha konforlu bir ulaşım sağlanabilecek. Damalı taksi şoförlerini bir sınavdan geçireceğiz ve bunların kokartları olacak. Bu şekilde İstanbul’daki tüm taksilerde bir kaliteleşmeye gitmiş olacağız. İSTON’un sizlerle yaptığı iş birliği ile artık bundan sonra büyük yerleşim yerlerinde sitelerde ve Alış Veriş Merkezlerinin önlerine taksi durağı koyma mecburiyeti getireceğiz. İstanbul’daki taksilerin daha sık yenilenmesi içinde Maliye Bakanımızla bir görüşme yaptım. Görüşmemizde taksicilerimizin aldıkları yeni taksiden ÖTV kaldırılırsa en kaliteli araçları İstanbul’a sokarlar dedim.”

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş’a İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur kristal bir vazo hediye etti. İftarın ardından Başkan Topbaş taksicilerle hatıra fotoğrafı çektirdi ve sorunlarını dinledi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.