logo

02 Ağustos 2012

Ahmet Şık 39 hakim ve savcıyı ‘mağdur’ etmiş!

Oda TV davasından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıktan sonra basına yaptığı açıklamada 30 hakim ve savcıya hakaret ettiği gerekçesiyle gazeteci Ahmet Şık hakkında dava açıldı. Davanın ilk duruşması 13 Eylül tarihinde görülecek.

Gazeteci ve yazar Ahmet Şık hakkında, Oda TV davasından tahliye edildikten sonra yaptığı açıklamalar için açılan davanın iddianamesinde yargı mensuplarını ‘tehdit’ ve ‘hakaret ettiği’ gerekçesiyle dava açıldı. Şık’ın Oda TV davasından tahliye edilmesi ardından basına yaptığı açıklamaların delil sayıldığı iddianamede Şık, “tehdit” ve “kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı hakaret” ile suçlandı. İddianamede aralarında eski Ergenekon savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen gibi isimlerin de yer aldığı toplam 39 yargı mensubu mağdur sıfatıyla yer alıyor. Davanın ilk duruşması 13 Eylül’de görülecek.

Silivri Cumhuriyet Savcısı Necip Doğan imzalı iddianamede Ahmet Şık’ın konuşmalarına dair şu ifadelere yer verildi:

“Tarafsızlıkları ve bağımsızlıkları teminat altına alınmış soruşturma aşamasında ve kovuşturmada görev yapan mağdur yargıçlara, yine mağdur Cumhuriyet Savcılarına tehditlerde ve hakaretlerde bulunduğu, şüphelinin beyanlarında bir kısım sözlerin eleştiri ve düşünce özgürlüğü kapsamında bulunmadığı, silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklanarak yargılanan şüphelinin meskur tehdit eylemlerinin bireysel güç ve kuvveti aşacak nitelikte var olan ve varsayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanarak; hakaret eylemlerinin ise kamu görevi yapan mağdurların onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat etmek suretiyle saldırıda bulunmak şeklinde gerçekleştiği, şüphelinin eylemlerindeki devamlılığın suç kastının yoğunluğunu da gösterdiği tüm soruşturma kapsamından anlaşılmakla…”

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.