logo

30 Temmuz 2012

Vakıf üniversiteleri istedi, baraj puanı düşüyor!

Vakıf üniversiteleri üniversiteye girişte baraj puanının düşürülmesini istedi, Abdullah Gül devreye girdi

Daha önce LYS’de sıfır çekenlerin sayısında rekor artış haberinde “Baraj puanı düşecek mi?” sorusunu sormuş ve AKP’nin, sermayeye karşı yükümlü olduğu üzere, tabela üniversitelerini ve vakıf üniversitelerini doldurma sorumluluğuna bu yöntemle çözüm getirme gayretine gireceğini dile getirmiştik.

Yılan hikayesine dönen LYS sürecinde beklenen olmuş ve vakıf üniversiteleri kontenjanları boş kaldığı gerekçesiyle baraj puanının düşürülmesini istemişti. Basında yer bulan haberler üzerine ise, YÖK bir açıklama yaparak puanın düşürülmeyeceğini ilan etmişti. Ancak AKP’ye sonsuz ‘güven’ besleyen sermaye çözümü Abdullah Gül’le buluşmakta buldu. Abdullah Gül ile görüşen vakıf üniversiteleri temsilcileri durumu ve ‘mağduriyetlerini’ dile getirdi ve taleplerini yineledi.

AKP’den beklenen ‘ilgi’ geldi

Görüşmenin ardından sermayeyle arasından su sızmayan AKP’den beklenen cevap geldi. Abdullah Gül konuyla ilgileneceğine ve devreye gireceğini dile getirerek, vakıf üniversitelerini ‘mağdur’ etmeyeceğinin sözünü verdi. Abdullah Gül, konuyla ilgili hafta Pazartesi günü YÖK başkanı Gökhan Çetinsaya ve ÖSYM Başkanı Ali Demir’le görüşecek.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.