logo

Gericilik tırmanıyor: Malatya’da Alevilere saldırı

Alevilere yönelik saldırılar artarak devam ediyor..

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü Beldesi’nde Alevilerin yoğun olarak yaşadığı bölgede Ramazan davulu çalan davulcularla Alevi yurttaşlar arasında çıkan tartışmanın sonrasında, mahalleye gelen gerici güruh tekbir getirerek Alevilerin evlerine saldırdı.

Bölgeden edinilen bilgiye göre; bölgede yaşayan Alevi ailelerden biri Ramazan ayı sebebiyle sahur vaktinde mahallede uzun süre ve rahatsız edici bir şekilde davul çalınmasına tepki gösterdi. Yaşanan tartışmanın üzerine Alevilerin yoğun olarak yaşadığı bölgeye gelen gerici grup evlere saldırdı, ahırları yaktı.

Yaşanan saldırının ardından yürüyüşe geçen gerici grup, İstiklal Marşı söyleyip, tekbir getirerek, Ramazan davuluna tepki gösteren ailenin bölgede barındırılmaması gerektiğini öne sürdü. Gericiler sık sık “Sürgü Kürtler’e mezar olacak”, “Sürgü Alevilere mezar olacak” sloganları atarak Kürt ve Alevi vatandaşları hedef gösterdi.

“Bizi öldürmeye gelmişler, biz kardeşçe yaşamak istiyoruz”

Evi taşlanan ve ahırı yakılan bir kişi yaşadıklarını şu şekilde ifade etti: “Bizim istediğimiz birlik ve beraberlik içerisinde burada yaşamaktır, Çorum’da, Maraş’ta, Sivas’ta yaşananlar tekrarlansın istemiyoruz. Ama onlar bizi linç etmeye, öldürmeye gelmişler.” Toplanan kalabalığın, “Sivas Katliamı gibi yapacağız, yakacağız sizi” dediğini belirten aileler yaşadıklarından duyduğu endişeyi dile getirdiler.

Gerici güruhun sıklıkla Alevi vatandaşları tahrik etmesine karşın herhangi bir güvenlik önlemi alınmamasından şikayetçi olan Alevi ailelerin, saldırıya ilişkin olarak İHD Malatya Şubesi’ne danışacağı gelen bilgiler arasında.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.