logo

30 Temmuz 2012

AKP Karadeniz’deki HES sayısını 10 katına çıkaracak!

Türkiye’nin en nadide ekosistemlerine ev sahipliği yapan Karadeniz bölgesinde AKP hükümeti halihazırda 54 olan hidroelektrik santrallerinin (HES) sayısını 516’ya çıkarmayı planlıyor.

Planlanan ve onaylanan projelerin sonunda Karadeniz bölgesi hidrolelektrik santralleriyle adeta işgal edilecek.

Uzun yıllardan bu yana Karadeniz’de yapılan barajlar tartışma konusu olageldi. Türkiye’nin en yeşil ve en nadide ekosistemlerine ev sahipliği yapan bölgede baraj inşaatları evlerinden edilmesi planlanan halkı isyan ettirdi. Bölge sık sık HES proteto eylemlerine sahne olurken zaman zaman bu nedenle polis ve jandarmayla köylüler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Ancak ne artan kamuoyu baskısı ne de çevrecilerin çağrıları AKP hükümetini planlarından vazgeçirmedi. Vazgeçirmediği gibi AKP bölgedeki 54 olan HES sayısını neredeyse 10 kat kadar arttırarak 516’ya çıkaracak.

Meclise sunulan bir soru önergesine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun verdiği yanıta göre Karadeniz’de şu an 54 HES işletilirken, lisans verilen 115 HES projesi ise inşaat halinde bulunuyor. Bunun yanı sıra bakanlık tarafından 67 HES projesine de gerekli olan lisanslar verilerek inşaat aşamasına hazır halde.

Karadeniz için öngörülen doğa tahribatı bunlarla da sınırlı değil. Karadeniz Bölgesi’nde işletilen, inşaat halinde olan ve lisans süreci tamamlanan 236 HES’in yanında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci tamamlanan 290 HES projesi de bakanlığın gündeminde bulunuyor.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.