logo

28 Temmuz 2012

Uludere katliamını protesto eden 80 öğrenciye ceza

Uludere, Roboski köyünde 34 kişini hayatını kaybettiği olayı protesto eden Süleyman Demirel Üniversitesi’nde öğrenci olan 80 kişiye bugün uyarı ve kınama cezası verildi.

Katliamcıların birer birer serbest kaldığı ileri demokraside, SDÜ’de Roboski Katliamı’nı protesto eden 80 öğrenci ceza aldı

Katliamcılar birer birer özgür kalırken ve Tayyip Erdoğan “Vatana, millete hayırlı olsun” açıklamaları yaparken, katliamı protesto eden, halkların kardeşliğini savunan üniversitelilere ceza yağdı. 2 Ocak 2012 günü Süleyman Demirel Üniversitesi’nde, Roboski Katliamı’nı protesto etmek ve AKP’den katliamın hesabını soracağını dile getirmek için basın açıklaması gerçekleştiren 400 öğrenciden 100’e yakın öğrenciye SDÜ Rektörlüğü tarafından soruşturma açılmıştı.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 34 kişini hayatını kaybettiği katliamı protesto eden Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencisi 80 kişiye bugün uyarı ve kınama cezası verildi.

2 Ocak 2012 tarihinde Süleyman Demirel Üniversitesi Doğu Kampusu’nda bir araya gelen 400 kişilik devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenci gurubu Roboski katliamını protesto etmek için sloganlar eşliğinde yürüyüş yaparak basın açıklaması gerçekleştirmişti. Sonrasında da SDÜ Rektörlüğü tarafından, yaklaşık 100 öğrenciye soruşturma açılmıştı.

AKP hükümetinin süper savcıları gibi davranan rektörlük, Roboski Katliamı için adalet arayışına karşı tahammülsüzlüğünü ortaya koymak için yaz tatilini bekleyerek, 80 öğrenciye uyarı ve kınama cezası verdi. Kararın tatil sürecinde verilmesinin tepkilerin önüne geçmek amaçlı olduğu belirtiliyor.

Daha önce 52 öğrenciye uzaklaştırma cezası veren SDÜ Rektörlüğü, lütuf yapar gibi bir de “verilmesi gereken cezanın bir altını verdik” demekten geri durmadı.

SDÜ öğrencileri daha verilen cezalar için idari mahkemesine başvurarak cezaları iptal ettirmişti. Rektörlük bunun üzerine taktik değiştirerek, Roboski katliamını protesto eden öğrencilere Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmenliğinin 6/a ve 7/a maddelerine göre uyarı ve kınama cezası vermesi dikkat çekti.

Bu maddeler şöyle düzenlenmiş: “Öğrencilik sıfatının gerektirdiği vakara yakışmayan tutum ve davranışta bulunmak” ve “Öğrencilik sıfatının gerektirdiği itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak”.

Ceza alan öğrencilerden Mehmet Kaya; Roboski’de katledilenleri sahiplenmenin onurlu bir davranış olduğunu belirtirken, rektörlüğün gözlerini korkutamayacaklarını dile getirdi. Kaya, baskıların kendilerini yıldırmayacağını söyledi.

POLİS VE SAVCININ OLMADIĞI YERDE REKTÖRLÜK VAR

Türkiye öğrencilere yönelik baskının en sert olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Polis ve yargının eksik kaldığı yerlerde üniversite rektörleri boşluğu doldurarak öğrencileri cezalandırıyor. Tutuklu öğrenciler konusunda ise Türkiye tartışmasız bir şekilde dünyanın en büyük cezaevi. En az 770’i aşkın üniversite öğrencisi ile sayıları 1500’le ifade edilen lise öğrenci cezaevlerinde bulunuyor.

 

Karşınızda: “Öğrencilik sıfatına yakışmayan davranışlar”

AKP’nin hayalini kurduğu, hesap sormayan, hakkını savunmayan, sermayeye hizmette sınır tanımayan ‘dindar nesil’ profiline uymayan üniversitelilerin, AKP zihniyetinde ‘öğrenci sıfatına yakışmadığı’ alınan bu kararla ortaya çıktı. Katliamı protesto eden üniversitelilere verilen cezalar Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmenliğinin 6/a ve 7/a maddelerine dayandırılarak verilirken, bu maddeler “Öğrencilik sıfatının gerektirdiği vakara yakışmayan tutum ve davranışta bulunmak” olarak açıklanıyor.

  

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.