logo

27 Temmuz 2012

El koymanın adı: Kürt’e ekmek yok!

  • MENEMEN’DE DERSİMLİ ESNAFLARA YAPILAN SALDIRILAR ENDİŞE VERİYOR

Menemen’de yıllardır işlettikleri dükkanlarından bir grubun tehdidiyle çıkarılmak istenen Dersimli esnaflar saldırıya uğruyor. Büfesi, 50 kişilik saldırgan grup tarafından “Size burada ekmek yedirmeyeceğiz” denilerek tahrip edilen; sopa, taş ve bıçak darbeleri ile yaralanan esnaflardan Erdal Koç, “Dersimli, Alevi ve yurtsever olmamızdan dolayı emniyet, belediye ve bu tip ırkçı gruplar birleşerek bizi yerimizden etmek istiyor” diye konuştu.

İzmir’in Menemen ilçesinde yaşayan Dersimli esnaflar son zamanlarda bir grup tarafından iş yerlerini terk etmeleri yönünde tehdit ediliyor. Geçtiğimiz ay Dersimlilere ait bir restorana saldıran ve çevrede Erzurumlu Büyüksu ailesi olarak bilinen grup, 24 Temmuzda Erdal Koç’un 17 yıldır işlettiği ilçe garajındaki büfeye saldırdı. Saldırıda büfe tahrip edilirken dükkanda bulunan Koç ve yakınlarından 7 kişi, sığındıkları dükkanın içinde linç edilmek istendi. Kafasında on, bacağında ise 5 dikiş olan Koç, bu grubun yıllardır polis ve milliyetçi çevrelerle hareket ederek, esnaflara saldırdığını ve onları yerlerinden ederek dükkanlarını aldığını söyledi. İlçede kendi başlarına kaldıklarını anlatan Koç, kendi kendilerini müdafaa edeceklerini belirtti.

‘SİZE BURADA EKMEK YEDİRMEYECEĞİZ’

Kendilerine saldıran grubun basit bir olayı bahane ettiğini söyleyen Koç, “Bize saldıran grubun hemen yan tarafımızda bir dükkanı var. Onların yanında çalışan bir eleman uzun zaman önce bizden borca eşya almıştı, parasını ödememişti. Bir gün kardeşim onu yoldan geçerken görmüş ve borcu olduğunu hatırlatmış. O da dükkana gittiğinde kendisine vereceğini söylemiş. Kardeşim de daha sonra onun çalıştığı dükkana gidip parasını almış. Bir süre sonra bize saldıran kişilerden biri dükkanına gittiğinde güvenlik kamerası görüntülerini izlemiş. Bir gün sonra ben dükkandayken içeri girdi ve ‘Siz nasıl olur da benim dükkanıma gelip para istersiniz’ dedi. Ben de bunda anormal bir durum olmadığını sadece alacağımızı aldığımızı söyledim. Bunun üzerine ‘Size burada ekmek yedirmeyeceğiz’ deyince ben de kendisini dışarı çıkardım” dedi.

‘SALDIRANLAR NEDENİNİ BİLE BİLMİYORDU’

Akşam olduktan sonra dükkanı kardeşine bırakarak dışarı çıktığını söyleyen Koç, bir süre sonra telefondan arandığını ve Büyüksu ailesinin kardeşine saldırdığını öğrendiğini aktardı. Bunun üzerine yanında 5 arkadaşıyla dükkana giden Koç, daha olayın ne olduğunu anlamadan karşı grubun taş, sopa, sandalye, şişe ve bıçak darbeleri ile karşılaştıklarını anlattı. Kendilerini korumak için dükkana girdiklerini söyleyen Koç, neler yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Bir anda dükkanın etrafını 50’den fazla kişi sardı. Emin olun bize saldıranların neredeyse tamamı neden saldırdığını bile bilmiyordu. İşin bir başka yönü ise bu insanların hepsi oruç tutan insanlar ve neredeyse linç etmeye varan bu saldırılarını ramazan ayında yaptılar. Her tarafımız kan içinde kaldı. Olay biraz yatışınca ambulans ile hastaneye kaldırıldık.”

HASTANE ÖNÜNDE İKİNCİ SALDIRI

Hastanede tedavi gördükleri esnada aynı grubun bir daha saldırısına maruz kaldıklarını söyleyen Koç, hastane kapısında bekleyen babasının, kardeşinin ve yakınlarının bıçaklarla yaralandığını kendisinin de dışarı çıkar çıkmaz bacağından bıçaklandığını anlattı. Tüm yaşananların polis ve hastane güvenliğinin gözü önünde olduğunu ifade eden Koç, yaşananların endişe verici olduğunu belirterek, “Bu grup resmen çetedir. İnsanlardan zorla aldıkları dükkanlar sayesinde kendilerine gençlerden oluşan bir çevre oluşturmuşlar. Dükkanda bize saldırdıktan sonra polisin yanında havaya defalarca ateş ediyorlar, sonra ellerini kollarını sallayarak oradan uzaklaşıyorlar. İki saat sonra gelip hastane önünde yine polisin gözleri önünde bize bıçaklarla saldırıyorlar; ama bir kişi bile gözaltına alınmıyor. Polis gelip bize ‘Şikayetçi misiniz?’ diye soruyor; ama ardından da ‘Şikayetçi olsanız da bir gün bile içeride kalmazlar’ diyor.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.