logo

25 Temmuz 2012

Kadınlardan ‘Yılmaz Özdil nefret etme’ kampanyası

Köşe Yazarı Yılmaz Özdil’in 4 Temmuz 2012 tarihli “Zana’ks” başlıklı yazısında Milletvekili Leyla Zana’ya yönelik nefret suçu işlediği gerekçesiyle, İzmir’de “Yılmaz Özdil’in Nefret Söylemini Kınıyoruz” başlığıyla bir imza kampanyası başlatıldı.
“Yılmaz Özdil nefret etme” adında bir blog açan İzmir’den aktivistlerin 19 Temmuz Perşembe günü başlattığı kampanyaya şu ana kadar 250’ye yakın kişi imza attı. “http://yilmazozdilnefretetme.blogspot.com” adresinde yürüyen kampanyada Özdil’in yasalardaki boşluklardan cesaret aldığı belirtilerek, “Avrupa’da ve AGİT’te tanımlanan nefret suçunun anayasamızda ve yasalarımızda yer almasını talep ediyoruz” çağrısı yer aldı.

“Yılmaz Özdil’in Nefret Söylemini Kınıyoruz” başlıklı imza metninde “Yılmaz Özdil 04.07.2012 tarih ve Zana’ks başlıklı yazısında, köşesinden bu kez de ‘kadını’ hedef alıp, Leyla Zana’ya hakaretler yağdırdı. Hiçbir kadın herhangi bir sebeple bir gazete köşesinden yapılan cinsel aşağılamalara muhatap olmak durumunda değildir. Siyasal, sosyal, kültürel alanda ön plana çıkmış herhangi bir kadını eleştirmek, o kadını cinsel aşağılama ve küfürlere muhatap kılmak anlamına gelmez. Sorun Özdil’in, Leyla Zana’yı eleştirmesi değildir, sorun fikri eleştiri yerine muhatabı kadın olduğu için güya eleştirisine cinsel aşağılama ve küfürle başlaması ve onlarla bitirmesidir. Yılmaz Özdil, bu yazısıyla nefret suçu işlemiştir” denildi.
Nefret Suçları Yasası çıkmadıkça Yılmaz Özdil gibilerinin bu suçu işlemeye devam etmesinin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Iırkçı, seksist, homofobik, kadın düşmanı dilin her gün, hayatımızın her alanında dayatılması kaçınılmazdır. Her kesimden ötekileştirilenlerin nefret diline ve saldırısına maruz kalmasına alışmayacağız, göz yummayacağız. Yılmaz Özdil’in özür dilemesini, kin, nefret, hakaret dilinden vazgeçmesini istiyoruz. Avrupa’da ve AGİT’te tanımlanan nefret suçunun anayasamızda ve yasalarımızda yer almasını talep ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: 

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.