logo

Halkevcilerden Mazlum­Der Üyelerine Tehdit

Yaklaşık 2 aydır  Ankara Kızılay’da ”Roboski için Adalet” standı açan ve Roboski katliamını unutturmamak, sorumlulardan hesap sormak için direniş gösteren Mazlum-Der üyeleri Halkevleri tarafından tehdite maruz kaldı.

Edinilen bilgiye göre, Halkevleri üyelerinin ”gericileri burada barındırmayacağız”,  ”gitmeniz için size 1 hafta mühlet” sözleriyle Mazlum-Der’lileri tehdit ettikleri öğrenildi.

”Ramazan dolayısıyla geç geldiğimiz gün, yerimizin işgal edildiğini gördük”

Bizimle röportaj yapmayı kabul eden ve 54 gündür aynı yerde olduklarını  belirten Mazlum-Der üyesi ve  stant gönüllüsü Emine Bahşi  ;  Temmuz günü ramazan olduğu için stantı öğlen 1’ de açmaya karar verdiklerini fakat standı açmak için geldiklerinde  Halkevleri üyeleri tarafından kendi yerlerinin işgal edildiğini gördüklerini söyledi.

Halkevleri üyelerinin Mazlum-Der’lilerin  stant yerini işgal ettikten sonra çıkan sözlü tartışmada  Mazlum-Der üyelerine ”sokaklarda gericilerin olmasını istemiyoruz”  dediklerini söyleyen Bahşi sözlerine şöyle devam etti;

‘’Mazlum-Der’in gerici bir yapılanma olduğunu, siyaseten tanımadıklarını söylediler. Bu meselede samimi olmadığımızı iddia ettiler. Samimiyet ölçütü nedir biz anlamadık ama bir halk katledilmiş kendileri sürekli 4+4+4 ile uğraşıyorlar onlar samimiyse eğer anadilde eğitimi de savunsunlar. Çok sığ bir şekilde 4+4+4’ü aylardır gündemde tutuyorlar tamam eyvallah ama samimiyet ölçütü nedir onu anlayamadık.

”Yaptıklarının kasti olduğu çok belli”

Burada 50 gündür var olduğumuz biliyorlar neden buraya gelip stant açıyorlar? Kasti olduğu çok belli. Bizde işgal yaşandıktan sonra tekrar sabah 9 da gelip yerimizi almaya başladık. Buradan Halkevi üyeleri sürekli geçip broşürümüzü alıp göstere göstere yırtıp attılar ,bizi tahrik etmeye çalıştılar.

”Onlara sol olduğunuzu düşünmüyoruz dedik”

Bizim sabah erkenden geldiğimizi gördüklerinde ise tehdit etmeye başladılar. Size 1 hafta mühlet veriyoruz, siz solun kalbini işgal edemezsiniz dediler. Biz de sizin sol olduğunuzu düşünmüyoruz dedik.

Madem bize samimi değilsiniz diyorsunuz siz samimi olun siz bu meseleyi ele alın, sahiplenin biz de gelip sizin stantınızı ziyaret edelim dedik. Bunun üstüne bir de Mazlum-Der’liler üzerimize yürüdü diyerek yalan haber yapmışlar. Şu an konu kapandı gibi ama buradan gelip geçip bize gözdağı vermeye, korkutmaya çalışmaya devam ediyorlar.”

Roboski katliamının üstünden 210 gün geçmesine rağmen hala sorumluların bulunamaması ve özür dilenmemesini protesto etmek için ”Roboski için Adalet” sloganıyla Kızılay Konur Sokak’ta stant açan Mazlum-Der üyelerinin standına eylemin 40.gününde Sırrı Süreyya Önder’de konuk olmuştu.

Şimdilerde ise  ‘’Roboski İçin Adalet’’ sloganıyla mücadelelerini yürüten Mazlum-Der üyeleri bir yandan da Halkevleri mensuplarının tehditlerine karşı  direneniyor.

 

Haber: Efe Can Tan

Fotoğraf: Efe Can Tan

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

#

Halkevcilerden Mazlum­Der Üyelerine Tehdit” için 3 Yorum

 1. deniz yalım : diyor ki:

  roboskiye adalet gelene kadar sonuna kadar yanınızdayım
  sizleri çok seviyorum mazlum der
  sevgiyle kalın.

 2. gözde kazaz : diyor ki:

  roboskiye adalet istiyorum mazlum der e başarılar diliyorum.

 3. gözde kazaz : diyor ki:

  halkevleri de kim oluyor. mazlum der bu ülkenin en şerefli
  en kutsal ve en kaliteli derneğidir kimsenin mazlum der e el
  sürmesine izin vermem.