logo

18 Temmuz 2012

CHP Kurultayı’nda değişim ve özgürlük vurgusu

CHP’nin 34. Olağan Kurultayı “değişim ve özgürlük” temasıyla başladı. Kürt sorununun çözümüne ilişkin CHP’nin yol haritasına onay anlamına gelecek mesajların da verildiği Kurultay’da, Kemal Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçilen Kılıçdaroğlu konuşmasında da “barış” mesajı verdi.

Kılıçdaroğlu’nun katıldığı ikinci, CHP’nin 34. Olağan Kurultayı bugün Arena Spor Salonu’nda başladı. Salonda orta kısım gazeteciler için, kürsüye göre sağ tribün delegeler, diğer tribünler partililer için ayrıldı. Sabah saatlerden itibaren illerden gelen delege ve partililer salonda yerlerini alırken, salona sığmayanlar salon dışında bahçede ve daha çok da hemen yakınındaki Gençlik Parkı’nda bekledi.

DİVAN BAŞKANI ÖYMEN

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun saat 10.30 sıralarında salona gelmesinin ardından Kurultay başladı. Kurultay, önce Çankaya Belediyesi Hoytur Ekibi’nin oldukça beğeni toplayan gösterisi ile başladı. Daha sonra yurt dışındaki siyasi partilerden gelen mesajlar okunup, ardından “Bir yolda iki yıl” adlı sinevizyon gösterisi sunuldu.

Kurultayın açılışını da Kılıçdaroğlu yaptı. Salonu saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı okumaya çağıran Kılıçdaroğlu daha sonra Altan Öymen’in divan başkanlığını oylattı. Daha sonra kürsüyü divana bıraktı. Öymen de kısa konuşmasında, iktidarın demokrasiden anladığının, hak taleplerine karşı biber gazı ile gitmek olduğunu söyledi.  Daha sonra partililerinin alkışları arasında kürsüye Kılıçdaroğlu çıktı.

‘BİRLİKTE ULUDERE’YE GİDELİM’

Başbakan Erdoğan’ın “Onlar Sivas’ın ötesine geçemez” dediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu,  “Başbakan gel birlikte Uludere’ye gidelim” çağrısını yineledi.  Kürt sorununun çözümünde siyasetçilerin sorumluluk alması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, CHP’nin Kürt sorununu çözmekte kararlı olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri salondan yoğun alkış aldı. CHP iktidarında Kürt sorununun  çözüleceğini savunan Kılıçdaroğlu, “Yetki verin, Türkiye’de anaların artık ağlamayacağı bir barışı yaratalım” dedi.

BARIŞI SAĞLAYAN BİR ANAYASA

Türkiye’nin mevcut anayasasının ceza kanunu gibi olduğunu da ifade eden Kılıçdaroğlu, barışı ve özgürlüğü savunan, her kesimi kapsayan bir anayasaya ihtiyaç olduğunu bildirdi.

KATİLLERİ NİYE TÜRKİYE AĞIRLIYOR?

AKP Hükümetinin dış politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Dış politikada çifte standart olmaz. Bir yandan Suriye’de savaş tamtamları çal, diğer yandan uluslararası hukuk tarafından katil ilan edilmiş Ömer El Beşir’i Türkiye’ye davet et. Uluslararası toplumun katil ilan ettiği birini ne yüzle Türkiye’ye çağırıyorsunuz?” diye sordu.

AYDINLARA ‘KORKMAYIN’ ÇAĞRISI

Ülkenin gidişatına ve antidemokratik gelişmelere karşı suskun olan aydınları da eleştiren Kılıçdaroğlu, aydınlara “korkmayın” diye seslendi. Kılıçdaroğlu, “Korkaklardan aydın olmaz. İstediği kadar okusun, yüreği yoksa ona ‘aydın’ demem. Gerçek aydın tarihin hiçbir döneminde korkmamış, halkı çaresiz bırakmamıştır” dedi.

Kurultay yarın Parti Meclisi (PM) seçimlerinin ardından sona erecek. Çarşaf liste yöntemiyle gidilecek seçimlerde 60 kişilik PM ve 15 kişilik Merkez Denetim Kurulu seçimleri yapılacak. Kılıçdaroğlu anahtar liste çıkaracak.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.