logo

14 Temmuz 2012

Miting barışa vesile olsun

DTK ve BDP bugün Diyarbakır’da “Özgürlük İçin Demokratik Direniş” mitingi yapıyor.

Valilik tarafından yasaklanmasına tepkiler sürerken, DTK ve BDP Eş Başkanları halkı miting alanına çağırdı. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, miting yasağının kaldırılması için görüşmelerin yapıldığını belirterek, mitingin; hükümetin savaş ve çözümsüzlük politikasına müdahale olacağını ifade etti. Demirtaş, mitingin barışa vesile olması istedi.

Diyarbakır’da DTK ve BDP tarafından bugün İstasyon Meydanında “Özgürlük İçin Demokratik Direniş” mitingi yapılacak. Miting için Avrupa’dan çok sayıda delegasyon da Diyarbakır’a geldi. Çevre illerden çok sayıda yurttaş, özel araçları ile dünden itibaren kente gelirken, kentin tüm sokaklarını miting heyecanı sardı. Hazırlıklar kapsamında DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak, BDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel, Halil Aksoy, Mülkiye Birtane, Demir Çelik, İbrahim Binici, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir grup ile Ofis Semti’nde esnafı ziyaret etti.

HALK İRADESİ KOYACAK

Ziyaret öncesi AZC Plaza önünde açıklama yapan Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, valiliğin yasak kararın doğru olmadığını belirterek, yasağın kaldırılması için görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Mitingi yapacaklarını söyleyen Demirtaş, halkı mitinge çağırdıklarını belirtti. Mitingin halkın sivil idaresinin hükümetin yönetti sürece müdahalesi olacağını anlatan Demirtaş, “Hükümetin savaş politikalarına, hükümetin çözümsüzlük politikasına müdahalesi olacaktır bu miting. O nedenle biz halk sözünü söylesin istiyoruz. Halkın sözünü duymak istemeyenler, dinlemek istemeyenler işte mitingi yasaklıyorlar. Bu anlayış doğru bir anlayış değil” dedi. Mitingle birlikte Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün tartışılması ve bunun hükümetin gündemine alması gerektiğini belirten Demirtaş, “Çünkü artık çözümün bu kadar net bu kadar açık bir şekilde tartışılması dışında yapılabilecek hiç bir şey yoktur. 30 yıldır denenmesi gereken her şey denendi. Yapılması gereken her şey yapıldı. Bütün her şeyin çözümsüzlük olduğu anlaşıldı. Artık bütün gerçekler hem çıplak hem yalın bir şekilde tartışılmalı ve hayata geçirilmelidir. Bu miting çözüme barışa vesile olsun. Bu miting Türkiye’de kronikleşmiş ve çözülemez denilen bütün sorunlarımızın çözülebileceğini göstersin istiyoruz. Bu nedenle bütün halkımızı 7’den 70’e İstasyon Meydanına çağırıyoruz” dedi. Açıklamanın ardından DTK ile BDP’liler kalabalık bir basın grubu eşliğinde Ekinciler Caddesi’ndeki esnaf ve yurttaşları, mitinge davet etti.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.