logo

11 Temmuz 2012

Patron tazminat ödemeden işçi çıkartabilecek

Hazırlanan yeni yasa taslağında kıdem tazminatı işten atılan çalışanın güvencesi olmaktan çıkarılıyor. Patronların kıdemle bağı kopartılmak isteniyor.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı için hazırlanan yasa taslağı çalışma hayatına köklü değişiklikler getiriyor. Taslak böyle yasalaşırsa işten çıkarılanlara, evlenen kadınlara ve askere gidenlere kıdem tazminatı ödemesi yapılmayacak. Taslağa her kesimden farklı tepkiler var. Sendikalar kazanılmış haklardan geri adım atmayacaklarını, aksi halde genel greve gideceklerini belirtiyor.

Milliyet’ten Fehim Genç’in haberine göre; taslak yasalaştığında işten çıkarılanlar, evlenen kadın çalışan ve askere gidenler tazminatlarını alamayacak.

İŞTEN ATILAN KIDEMLİ İŞÇİYE TAZMİNAT YOK

Bugüne kadar kıdem tazminatı işten atılan çalışanın güvencesiydi. Çünkü patron bir çalışanını işten çıkardığında işçinin hakettiği kıdem tazminatını ödemek zorunda. Taslaktaki en çarpıcı düzenleme olarak öne çıkan maddeye göre, patronlar çalışanları rahatça işten çıkartabilecek. Çünkü patronun kıdemle bağı kopartılıyor.

Tazminat için 5 yıl beklenecek

İşten çıkarılan bir çalışan başka bir iş bulup çalışmaya başlarsa (15 yıl 3600 günü doldurmak koşuluyla) kıdem tazminatının yarısını alabilecek. Kalanını emeklilik halinde alacak.

Bu çalışan herhangi bir iş bulamazsa, çalıştığı dönemdeki tazminatın tamamanı işten çıkartıldığı tarihten 5 yıl sonra alabilecek.

Evlenen kadın çalışana kıdem avantajı kalkıyor

Kadın çalışanlar evlendikten sonra bir yıl içinde işten kendi istekleriyle ayrılırlarsa simdiki durumda  tazminatlarının tamamını alıyorlar.

Yeni taslağa göre bu nedenle işten ayrılan kadın çalışanlara, işten ayrılma tarihinde tazminat ödenmeyecek. Kadın çalışanın hak ettiği tazminat fonda kalmaya devam edecek.

Zorunlu askerliğe de tazminat yok!

Mevcut durumda askere giden erkek çalışanlara isteğe bağlı olarak kıdem tazminatları ödeniyor. Yeni taslakta ise askere gidenlere kıdem tazminatı ödenme uygulaması kaldırılıyor.

Tazminat nemalandırılacak çıkışta vergisi kesilecek

Kıdem tazminatları şu anda işverende toplanıyor. Herhangi bir yatırım aracında nemalandırılmıyor. Tazminat ödendiğinde çalışan aldığı rakam üzerinden herhangi bir vergi ödemiyor.

Yeni düzenlemeyle şirketler kıdem tazminatlarını Emeklilik Gözetim Merkezi’ne aktaracak. Bu merkez de topladığı primleri emeklilik şirketlerine gönderecek. Toplanan para gözetim merkezinde farklı yatırım araçlarında nemalandırılacak. Emeklilik şirketini patron seçecek, yatırım fonunu ise işçi belirleyecek. Kıdem tazminatı ödenirken gelir vergisi kesintisi yapılacak. Bu kesintinin oranını Bakanlar Kurulu belirleyecek.

DİSK: TOPLU İŞTEN ÇIKARMALAR YAŞANIR

DİSK Başkanı Erol Ekici, Milliyet’e yaptığı açıklamada, yeni sistemle, prime esas olan kesinti miktarının yüzde 6-7 oranında kaybolacağını belirterek, işçinin 1000 lirasında 300 liralık kayıp yaşanacağını savundu. Ekici, “Sisteme geçişle birlikte toplu işten çıkarmalar yaşanabilir. Kendilerine önerilen kıdem tazminatını kabul etmeyenler işten atılabilir” dedi.
Türk-İş’ten ‘grev’ resti

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, fona devirde konuşulan formüller için, “Gündeme getirilen formüllerin hepsi de hak kaybı içeriyor. Dile getirilen son formüllere göre prim gün sayısı azaltılıyor, işçinin kaderi özel sigorta şirketlerine terk ediliyor. İşverenin işçiyi bugünkünden çok daha rahat bir biçimde işten çıkarmasının önü açılıyor. Kıdem tazminatımıza el uzatılırsa genel grev yapacağız” demişti.

 

İŞSİZLİK FONU TIRPANLANDI

Taslağı yorumlayan vergi uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, “Yeni taslak sadece tazminatların fona devriyle sınırlı değil. Tazminata hak kazanma şekli de değişiyor” dedi. Kızılot, en çarpıcı düzenlemenin işten atılanlara tazminat verilmemesi olduğunu belirtti. Bu konuda dava patlaması olacağını öngören Kızılot, taslakta işverene büyük kıyak yapıldığını belirterek “İşsizlik sigortası fonuna işverenin ve devletin katkısı binde 5’e indirildi. İşsizlik fonu tırpanlandı” diye konuştu.

Kızılot, “Çalışmaya devam edenlerin durumunda boşluk var. İşveren istiyorsa kıdemi fona aktarabilecek. İşverenin böyle bir işe kalkışacağını zannetmem, kendine bir yük getirmez. Meclis’te tartışılırken belli olacak. Taslakta ek yapılması lazım” dedi.

 

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.