logo

Erdoğan’a göre TOKİ de KPSS de başarılı!

AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Samsun’da yaşanan sel felaketinde yaşamını yitiren 12 kişiyi görmezden gelerek TOKİ’yi savundu. KPSS’de yaşanan kopya iddialarına karşı da ÖSYM’ye sahip çıkan Erdoğan, skandalı ortaya çıkaran Dicle Haber Ajansı’nı “Terör örgütüne yakın bir site” diyerek hedef gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, yaşanan olumsuzluklara rağmen umutlarını güçlü bir şekilde muhafaza ettiklerini ve olumsuz tabloyu olumluya çevirmek için çalıştıklarını savundu.

Srebrenitsa katliamının yıldönümüne değinen Erdoğan, “BM kendi güvenli bölgesini dahi koruyamadı. Oraya toplanmış binlerce masum katillere kurban gibi teslim edildi. Aradan geçen 17 yıla rağmen halen toplu mezarlar çıkarılıyor” dedi. Erdoğan, “Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun hangi ırktan ve dinden olursa olsun mazlumların ahı elbette çıkacaktır” diye konuştu. Bosna’nın kendilerine emanet olduğunu savunan Erdoğan, Türkiye’de yaşanan çatışmaları görmezden gelerek Bosna’da barış için çalışacaklarını söyledi. Mısır’da yaşanan gelişmelere değinen Erdoğan, “Mısır’da yola çıkıldıktan sonra belirli kuralların konulması Mısır halkına saygısızlıktır. Askeri konseyin bu tür kararlar alarak halkının iradesini yok farz etmesi gerçekten halkın iradesine karşı bir saygısızlıktır” dedi.

TOKİ SEVDASI

Samsun’da Karadeniz’in bazı illerinde yaşanan sel felaketlerini değerlendiren Erdoğan,6 yurttaşın TOKİ konutlarında yaşamını yitirdiğini unutmuşçasına selden etkilenenlerin TOKİ konutlarına yerleştirildiğini söyledi. Afetten etkilenenlerin elektrik ve su faturalarının 3 ay ertelendiğini belirten Erdoğan, afetlerin normal olduğunu belirterek TOKİ’yi savunurken, felaketle ilgili soruşturmanın da sürdüğünü söyledi. Erdoğan, afetlerde can kaybını azaltacak reformları yaşama geçirdiklerini ileri sürerek, “Kentsel dönüşüm” projelerini buna örnek gösterdi. Erdoğan, “Yaşanan seli siyasi ranta çevirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Siyasi partilerden, medyaya hepsi bunu fırsata çevirmeye çalışıyorlar” dedi. Erdoğan, TOKİ’nin Türkiye’nin en başarılı kurumlarından birisi olduğunu iddia etti.

TOKİ KONUTLARI DERE YATAĞINDA DEĞİLMİŞ

Samsun’da yaşanan felaket sonrası yapılan eleştirileri “fırsatçılık” olarak değerlendiren Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın olay sonrası inceleme yaptığını belirterek, “Dere yatağına konut inşa etmek gibi TOKİ ile alakalı bir durum söz konusu değil. Bütün çalışmalar yapılmıştır. 500 yılda bir görülecek bir sel meydana geliyor. Dereye en yakın olan TOKİ binalarının bodrumunda bu yaşam kayıpları meydana geliyor” dedi. TOKİ’nin konutlarında sadece AKP’lilerin oturmadığını söyleyen Erdoğan, TOKİ’nin konutlarında BDP, MHP ve CHP’lilerin de oturduğunu söyledi.

‘UÇAĞIMIZ UYARI YAPILMADAN VURULDU’

Suriye’nin TSK’ye ait savaş uçağını düşürmesinin ardından yaşanan gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, uçağın uluslararası hava sahasında Suriye’den 11 mil uzakta vurulduğunu ve ardından rotasından çıkarak Suriye karasularına düştüğünü söyledi. Erdoğan, uçağın füze ile vurulup vurulmadığının ise yapılacak incelemeler sonucunda ortaya çıkacağını belirterek, “Her ülkenin hava sahası kısa süreli ihlal edilir. Gerekli uyarılar yapılmadan uçağımıza saldırı yapıldı. Suriye’nin helikopterleri 5 kez bizim hava sahamızı ihlal etti ama biz uyarı yaptık. Ruslar 15 uçak ile bizim hava sahamızı ihlal etti biz uçak kaldırarak uyarılarımızı yaptık. Hemen ihlal oldu anında vur, bu olağan bir şey değil. Türkiye içinde ve uluslararası alanda kampanya yürütenlere söylüyorum. Uçağımıza uyarı yapılmadan saldırı düzenlendi” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU BAAS TEMSİLCİSİ GİBİ’

Erdoğan, Türkiye’nin Suriye politikasını eleştiren medya ve siyasi parti liderlerini “Milli duruş sergilememek” ile eleştirerek, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad adına konuşuyor. Kılıçdaroğlu, Baas Partisi’nin Türkiye temsilcisi gibi çalışıyor. Milli bir duruş sergilememiştir. Medyanın Kılıçdarolu’nun bu senaryoların nerede olduğunu görmesi gerekiyor” dedi. Türkiye üzerinde operasyon yapılmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Erdoğan, “Türkiye’de taşeronlar olsa da buna izin vermeyeceğiz” dedi.

KPSS’Yİ DE SAVUNDU!

Erdoğan, KPSS’de yaşanan skandalı sınav devam ettiği esnada birebir uyuşan sorular ile duyuran Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) ilişkin “Terör örgütüne yakın bir site sahte soru yayınladı” iddiasına bulunarak, “Terör örgütü bunu yapıyor bunu savunan ise Kılıçdaroğlu oluyor. ‘Terör örgütü’ ile birlikte insanların hissiyatına yöneldi. KPSS son derece başarılı ve temiz bir şekilde yapılmıştır. Örgütlü olarak usulsüzlük girişimde bulunanlar gözaltına alındı ve 19’u tutuklandı” dedi. 3. yargı paketinin yasalaştığını hatırlatan Erdoğan, paket ile özgürlükleri genişlettiklerini savundu. Erdoğan, “Tutuklama kararlarının gerekçelerinin somut olma şartını getirdik. Tutuklulukla ilgili önemli değişiklikler yaptık. ÖYM’ler kapatıldı. TMK’nin 10. maddesinde yeni bir düzenleme yaptık. Basit terör suçları ertelenebilecek ve adli para cezasına çevrilebilecek. Daha önce verilen toplatma kararı hükümsüz oldu. Basın ve yayın yolu ile işlenen suçların ertelenmesini sağladık” ifadesini kullandı. ÖYM’ler ile ilgili yapılan değerlendirmelerin kendilerini üzdüğünü savunan Erdoğan, “Bu yasayı getiren bizdik. Doğru ve yanlış yönlerini gördük bu adımı attık. Bu tür kampanyaları yürütenler ne kadar yanlış yaptıklarını gördüler” iddiasında bulundu.

TUTUKLU VEKİLLER İÇİN MAHKEMELERİ İŞARET ETTİ

Erdoğan, yapılan değişiklikler ile Türkiye’de özgürlüklerin önünün açıldığını savunarak, tutuklu milletvekillerine değindi. Erdoğan, “Bu tamamen yargının alanı olan bir konudur. Takdir yargınındır. Gerekli kararı verecek olanlar da mahkemelerdir. Bir kısım davaları sulandırma, itibarsız hale getirmek için tutukluları aday gösterme olayı muhalefetin ülke gündemine getirdiği bir sorundur. Bile bile tutuklular aday gösterilerek milletvekilliği cezaevinden adam kaçırmaya dönüştürülmek istendi. Adam mı bulamadınız milletvekili yapmak için? Dışarıda hiç mi aday yoktu?” ifadesini kullandı. Erdoğan, tutuklu milletvekillerine ilişkin 3. yargı paketinde özel bir düzenleme yapılmadığını söyleyerek, “Biz onların bu konudaki çağrısında bugüne kadar evet demedik bundan sonra da demeyeceğiz” dedi. Erdoğan, Bahçelievler katliamını yapanların serbest kalmasını sağlayan özel düzenlemeyi görmezden gelerek, 3. yargı paketinde kişiye özel düzenleme yapmadıklarını savundu.

Bölge illerine havalimanı yaptıklarını bundan da BDP’nin rahatsız olduğunu ileri süren Erdoğan, BDP’yi hedef alarak, “Onların işi sadece molotof attırmak ve kargaşa çıkarmaktır” iddiasında bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasının ardından AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı basına kapalı devam etti.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.