logo

10 Temmuz 2012

KPSS’de yeni iddialar

Öğretmenlik ve kamudaki B grubu kadrolar için gerçekleştirilen KPSS soru ve cevaplarının sınav öncesi dağıtıldığı yönünde iddialara yenileri eklendi.

DİHA’dan Abdurrahman Gök’ün haberine göre göre; 10 Temmuz 2010’da gerçekleştirilen KPSS eğitim bilimleri sınavında 354 aday 120 sorudan 120’sini, binlerce aday ise 100 net ve üzeri yapmış, böylelikle soruların sızdırıldığı anlaşılmıştı.  Bunun için 7 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleştirilen sınavda farklı bir yönteme gidildi.

İddiaya göre; soruları sınav öncesi cemaate yakın bir dershane “çok güvendiği” kadrolarına ücretsiz dağıttı. Bunun yanı sıra da 81 ilin tamamında her bir ilde bir kişi görevlendirilerek bunlar aracılığıyla, AKP ve cemaate yakın referansı güçlü olan 40’ar kişiye de sınav soruları 40 bin TL karşılığında satıldı. Bu organizasyonun içinde yer aldığı ve 40 referanslı kişiye bu soruları dağıtan Diyarbakır’daki “şebekenin” başında bir kadının olduğu ileri sürüldü. İddiaya göre; söz konusu kadın 20 bini peşin olmak üzere 40 bin TL’ye anlaştığı “referansı güçlü” kişilerle Diyarbakır’da bir mekanda bir araya geldi. Gece saat 00.00 sularında dikkat çekmemek için toplanılan merkezde sınava girecek olan öğrencilerden telefonları ve iletişim araçları alındı. Söz konusu 40 öğrencinin önüne sınavda çıkacağı garantisi verilen 100 soru konuldu ve bu soruların sabah saat 08.00’e kadar cevapları ile birlikte ezberlenmesi istendi. Soruların yazılmasına ve fotokopilerin çoğaltılmasına izin verilmezken, sabah saat 08.00’de de 40 aday araçlarla tek tek okullarına bırakıldı. Böylelikle sınav sorularının fazla dağılmasının önüne geçilmek istendi. 120 sorudan 100 soru verilmesi ile daha önceki sınavda ortaya çıkan “ful çekme” eyleminin önüne geçmenin amaçlandığı belirtilirken, söz konusu dağıtılan 100 sorunun içinde güncel konuları içeren ve eleyici mahiyette olan soruların da bulunduğu kaydedildi. Söz konusu 100 soruyu yapan kişinin 90 puan ve üzeri alacağı için yerleşmesinin garanti olacağı için de söz konusu kişilerin fazla riski göze almayarak “geçmiş sınavdan da ders çıkararak” 120 sorunun tamamını vermediği öğrenildi.

BİR BANKIN ALTINDA BULUNAN CEVAPLAR

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre de bir aday, sınav günü akşam saatlerinde Ankara Demetevler’de bulunan bir parkta, bankın altında, eğitim bilimleri ve yabancı dil sınavına giren başka bir adayın sınav giriş belgesinin içinde küçük parçalar halinde kağıtlar buldu. Matematik ve İngilizce sorularının ve yanıtlarının bulunduğu kağıtları, konuları bilmediği için birleştiremediğini söyleyen aday; tarih, coğrafya, vatandaşlık ve Türkçe sorularının ve yanıtlarının yazılı olduğu kağıt parçalarını birleştirebildi. Soruların içinde geçen anımsatıcı ifadelerin yer aldığı kağıtta, yanıtlar olduğu tahmin edilen ifadelerin yeşil kalemle yuvarlak içine alınmış olması dikkat çekti. Kağıtta yazan soru ve yanıtlar ile Dicle Haber Ajansı tarafından paylaşılan sorular karşılaştırıldığında büyük oranda benzerliğin olduğu ortaya çıktığını kaydetti.

GÖZLER ÖSYM’DE

Söz konusu bu kadar ciddi iddialara ilişkin ÖSYM, aynı gün henüz hiçbir iddiayı araştırmamışken, “Haberlerin karalama amacıyla yapıldığını” savunsa da bir çok kentte adaylar, KPSS’deki iddialarla ilgili suç duyurusunda bulunuyor. Yurdun dört bir yanındaki başsavcılıklara yapılan suç duyurularında “Soruları kimin, nasıl çaldığının bulunması” isteniyor. Şimdi gözler ÖSYM’nin yeni iddialara vereceği yanıtta.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.