logo

08 Temmuz 2012

Parçaları bulundu nasıl düştüğü bulunamadı

TSK’ye ait uçağın Suriye tarafından düşürülmesine dair tartışma devam ediyor. Ankara’nın, “uçak uluslararası sularda füzeyle vuruldu” iddialarına karşı Şam yönetimi, “uçağın Suriye karasularında yakın mesafeden uçaksavarla vurulduğunu” söylüyor.

Türkiye’nin iddialarını boşa çıkaran son açıklama ise bizzat Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldi. Yılmaz, Suriye tarafından düşürülen uçakta füze izine rastlanmadığını açıkladı.

Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından füzeyle düşürüldüğü iddia edilen uçakla ilgili bir açıklamada bulunan Milli Savunma Bakanı, şu ana kadar füze ya da başka ize rastlanmadığını, incelemelerin devam ettiğini söyledi.

Bu arada uçağın düşürülmesi sonucu hayatını kaybeden pilotlara yapılan otopsinin sonucunda, pilotların herhangi bir füze ya da mermi nedeniyle değil, “düşmeye bağlı travma” sonucu öldüğü belirlendi. Cesetlerde dağılma izine de rastlanmadı.

KILIÇDAROĞLU: NASIL DÜŞTÜ ÖĞRENMEK İSTİYORUZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Suriye’nin düşürdüğü uçakla ilgili hâlâ pek çok karanlık noktanın bulunduğunu belirterek, pilotların nasıl öldürüldüğünü öğrenmek istediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, Rusya, ABD ve İngiltere’nin ellerindeki bilgileri dünya kamuoyuyla paylaşma çağrısını tekrarladı. Suriye konusunda savaş istemediklerini, sadece Suriye’de değil bölgede ve dünyada da savaş istemediklerini her zaman her ortamda seslendirdiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, hiçbir Osmanlı padişahının ve Cumhuriyet Başbakanının Batının egemen güçlerini kullanarak seslenmediğini, bunu tek yapan kişinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Suriye’den ne alıp veremediğimiz var. Suriye’de demokrasi yokmuş. Ona bakacağına dönüp kendi ülkene baksana, kendi ülkende demokrasi var mı?” diye sordu.

——————————————

YANIT BEKLEYEN SORULAR

* Uçak egzozdan füzeyle vurulduysa, çıkan motor neden bu kadar sağlam? Burundan füzeyle vurulduysa, füze ısı ve darbe deformasyonuna rağmen pilotların ayaktan önceden çıkan sağlam postalı, kaskından da öte gösterge paneli, bezden kepi, hatta kepteki tükenmez kalemle yazdıkları yazılar bile hâlâ nasıl böyle sıfır hasarlı?
* Denizin dibinden çıkan parçalar içinde füze veya mermi parçaları da var mı?
* Uçak 13 milde vuruldu ve kayarak 8.6 milde düştüyse o bölgede Suriye’nin hangi füzesi, hangi irtifada bu vuruşu gerçekleştirdi?
* Bu, askeri bir beceri gerektiriyor. Sahilden 2.5 km menzilli uçaksavarla vurulduysa sonra uçak nasıl böyle 10 km’den fazla uçabiliyor ve atlama gerçekleşemiyor? Neden vurulduk uyarısı yapılmadı?
* Suriye atlama ihtimali olan pilotları önce sağ ele geçirmiş, sonra haksızlığını ortadan kaldırmak için öldürmüş olabilir mi?
* Pilotların atlama ve vurulmalarını bildirmesi ile ilgili hem füze hem de uçaksavar ateşinden sonra niye teknik gelişme saptanmamış?”
* Otopsisi yapılan naaşlar söylendiği gibi herhangi bir dağılmaya uğramamışsa ve denize çarpma nedeniyle oluşan travma nedeniyle hayatlarını kaybettiyse, Türkiye tarafının iddia ettiği gibi uçağın füze ile vurulmuş olması mümkün mü?
* Olay Türkiye’nin iddia ettiği gibi uluslararası hava sahasında gerçekleştiyse, uçağın füze ile vurulması halinde pilotların koltuklarını fırlatabilecek zamanlarının olması gerekmiyor mu?
* Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin elinde telsiz kayıtları olduğunu söylemişti. Davutoğlu’nun bu sözleri eğer bir blöf değilse, ilgili kayıtların açıklanması konunun değerlendirilmesi açısından büyük önem taşıyor. Ancak aradan iki hafta geçmesine rağmen Türkiye elindeki kayıtları neden açıklamıyor?

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.