logo

05 Temmuz 2012

Çöl ve Yaşar’ın davaları görülecek

Gülay Yaşar ve Ferdane Çöl aldıkları tehditler sonucu ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalarak korunma talep etmişlerdi.

Ferdane Çöl, korunma altındayken boşanmak istediği eşi tarafından öldürülmüştü. İddialar Gülay Yaşar’ın intihar ettiği yönünde olsa da henüz şüpheler giderilmiş değil. Gülay Yaşar davası 5 Temmuz, Ferdane Çöl davası ise 6 Temmuz tarihinde gerçekleşecek.

Gülay Yaşar Davası’nda son duruşma bekleniyor Eski eşi Muhittin Özücoşkun tarafından tehdit edildiği için savcılıktan koruma talep eden ancak koruma alamadan eski eşinin evinin penceresinden düşerek ölen Gülay Yaşar’ın şikayetleri sonucu tehdit ve hakaretten açılan dava 5 Temmuz tarihine ertelenmişti.

Tutuksuz yargılanan Muhittin Özücoşkun katıldığı önceki duruşmada Özücoşkun’un ailesi ve çalışma arkadaşları tanık olarak dinlendi. Gülay Yaşar’ın babası Duran Yaşar’ın şikayeti ise devam ediyor.

Bununla birlikte, Gülay Yaşar’in şüpheli ölümünün ardından Duran Yaşar’ın şikayeti üzerine başlatılan hukuksal süreç henüz sona ermedi. Savcılık tarafından Kovuşturmaya yer olmadığına dair verilen karara yapılan itirazın da reddedilmesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurulacak. Kadın Cinayetlerini durduracağız Platformu yine orada olacak. Mahkeme önündeki eylemlerine devam edecek.

13 Ekim gecesi 10 yerinden bıçaklanarak öldürülen Ferdane Çöl’ün duruşması da 6 Temmuz’da İzmir’de görülecek. Ferdana Çöl, boşanmak istediği kocası tarafından koruma talebi altında olmasına rağmen öldürülmüştü. Ferdane Çöl’ün gereği gibi korunmasını sağlayamayan tüm yetkililer hakkında yasal işlem başlatılacak.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.