logo

05 Temmuz 2012

Anadolu Hazırlık öğrencileri mücadelesinden büyük kazanım

Anadolu Üniversitesi Hazırlık öğrencileri bologna sürecinin getirdiği mağduriyetlere karşı başlatmış oldukları mücadeleden büyük bir kazanımla çıktılar.


Anadolu Üniversitesi’nin 03.07.2012 tarihli https://www.anadolu.edu.tr/universitemiz/senatokararlari/sen2012_7.aspx web adresinden yayınladığı senato kararına göre; bölümlerinde ingilizce eğitimi %30 olan tüm öğrenciler bölümlerine direk geçiş hakkı kazandı. Bunun yanında tüm hazırlık öğrencilerine ek bir bölüme geçiş sınavı hakkı tanındı.

Hazırlık öğrencileri 2 yıldır süren ama özellikle son dönemde yaptıkları eylemler ile ülke ve şehir gündemine oturmuşlardı. Yabancı Diller Yüksekokulunda yapılan 700 kişilik bir toplantı ile sorunlarını tartışan ve taleplerini belirleyen hazırlık öğrencileri o günden itibaren eylemlerini başlatmış, nerdeyse haftada bir eylem yaparak süreci sürekli bir adım öteye götürmüş, büyük hazırlık yürüyüşünün ardından temsilciler aracılığıyla dekanlar ile görüşmüş, taleplerini iletip arkasında durduklarını göstermişlerdi. Gözle görnünür bir sonuç elde edilememesinin ardından alınan karar ile 13 Haziran’da rektörlük önünde çadır eylemini başlatmış ve eylemin 10. gününde yaklaşık 1500 kişi ile şehir merkezinden rektörlüğe yürüyüş gerçekleştirip rektörlüğü işgal etmişlerdi. İşgalde rektör yardımcılarından hazırlık sisteminde değişiklik sözü almışlardı. 26 Haziran’da “Israrlıyız Kararlıyız Verilen Söz Tutulmazsa Yine Buradayız” diyerek eylemlerine ara vermişlerdi.
Aylardır verilen mücadele sonucunda topu sürekli YÖK’e atan, öğrencileri muhatap kabul etmeyen rektörlük geri adım attı ve öğrencilerin taleplerinin büyük kısmını senatodan geçirdi. Binlerce öğrenci bu karardan sonra bölüme geçme hakkı kazandı. Bu kararı kapsamayan öğrenciler ise bölümlerinde %100 ingilizce görecek olan öğrenciler. Mağduriyetin devam ettiği apaçık ortada olup mücadele çizgisinin buraya kaydıralacağı görülmekte.

Bologna sürecinde geri adım

Hazırlık öğrenci temsilcileri rektörlük ile yaptığı tüm görüşmelerde sorunların kaynağının bologna süreci olduğunu idarecilerin ağzından da duyarak teyit etmiş ve yönetim bu konuda bir değişiklik yapılamayacağını dile getirmiştir. Ama görülen şudur ki öğrenci hareketi içinde son yılların mihenk taşı sayılacak bir mücadele örneği gösteren öğrenciler bologna sürecine geri adım attırmıştır.  Üniversitelerde piyasalaştırma ve gericileştirme planı olarak diretilen bologna programı ileriki günlerde bir çok yapısal değişiklik ile öğrencileri mağdur edecek ve hak gasplarına yol açacak. Diğer tüm öğrencilerin Bologna sürecine karşı geliştirecekleri mücadelede Anadolu Hazırlık eylemleri örnek teşkil edecek. Bölümüne geçmeyi hak kazanan hazırlık öğrencileri de bu sürecin getirdiği diğer mağduriyetlere karşı mücadele etmeye devam edeceklerini dile getirdiler.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.