logo

02 Temmuz 2012

KCK davası başlıyor

147’si tutuklu olmak üzere 196 kişinin yargılandığı KCK davası bugün Silivri’de başlıyor. Yargılananlar arasında Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve yazar Ragıp Zarakolu gibi akademisyen ve aydınlar da bulunuyor. Halkların Demokratik Kongresi Yürütme Kurulu yaptığı açıklamayla tüm demokrasi güçlerini davaya katılmaya ve dayanışma çağırdı.

2 Temmuz’da Silivri’de başlayacak “KCK” duruşmasına Halkların Demokratik Kongresi, Yürütme Kurulu tarafından davaya katılım ve  dayanışma çağrısı yapıldı.

Açıklamada, Türkiye’nin dört bir yanında 14 Nisan 2009’da “KCK Operasyonu” adı altında Kürt siyasetçilere ve dostları olan demokratlara yönelik olarak başlatılan gözaltı ve tutuklama furyası devam ederken, 147 kişinin tutuklu olduğu, 196 kişinin yargılandığı BDP’li siyasetçilerin davası da 2 Temmuz’da Silivri’de başladılığı belirtilerek, “Bilindiği gibi son olarak aralarında KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in de bulunduğu 71 KESK yöneticisi ve bağlı sendikaların Genel Merkez yönetici ve üyelerinin bulunduğu gözaltı operasyonunda 28 kişi tutuklandı.” denildi.

Açıklamada Büşra Ersanlı, Ragıp Zarakolu gibi akademisyen ve aydınların da bulunduğu 196 siyasetçinin yargılanacağı İstanbul’daki “KCK Davası”, 35 aydın ve Alevi yurttaşın Madımak Oteli’nde ateşe verilerek öldürüldüğü Sivas Katliamı’nın yıldönümü olan 2 Temmuz’da Silivri’de görülmeye başlanacak olmasına vurgu yapıldı.

Açıklamada davaya katılım çağrısı yapılarak “Düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü kapsamındaki eylemler, yasadışı örgüt üyeliği olarak değerlendirilerek uzun süredir tutuklu olan ve haklarında binlerce sayfalık düzmece iddianameler hazırlanan Kürt siyasetçilerin 2 Temmuz’da görülecek olan davasını izlemeye, bu hukuksuzluğa karşı sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz. “ ifadelerine yer verildi.

Kaynak: 

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.