logo

02 Temmuz 2012

Adı Sevag Diye Öldürüldü

Sevag Şahin Balıkçı’yı Batman’ın Kozluk ilçesi Gümüşörgü Karakolu’nda vuran Kıvanç Ağaoğlu’nun yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, tutuksuz yargılanan sanık Kıvanç Ağaoğlu ile Balıkçı’nın babası Garabet ve annesi Ani Balıkçı, avukatlar ve Adli Tıp uzmanı bilirkişi Dr. Ersin Annak hazır bulundu.
Agos’un haberine göre, mahkeme heyeti, olayın yaşandığı esnada Gümüşörgü Karakolu’nun komutanı olan Astsubay Saadettin Ersöz ile ilgili olarak askeri savcılık tarafından “İhmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçundan iddianame hazırlandığını, açılan davanın görülmekte olan söz konusu dava ile birleştirilmesine karar verildiğini bildirdi.
Duruşmada, Batman Jandarma Komutanlığı’ndan gönderilen ve er Balıkçı’ya ait olduğu bildirilen kanlı iç çamaşırları Adli Tıp uzmanı bilirkişi Dr. Ersin Annak’a gösterildi.
Çamaşırları inceleyen Annak, atlet, fanila ve tişörtte giriş ve çıkış deliklerinin görüldüğünü belirterek, “Jandarmanın hazırladığı Atış Artığı ve Atış Mesafesi Belirleme Uzmanlık Raporu’nda sadece bir delik olduğu belirtilmişti. Ancak görülüyor ki kıyafetlerde iki delik var. Bu nedenle raporda çelişki var. İç çamaşırdaki delikler otopsi raporuyla uyumludur” dedi.
Bu arada er Balıkçı’ya ait olduğu bildirilen kanlı iç çamaşırlarının duruşma salonunda incelenmesi esnasında rahatsızlanan anne Ani Balıkçı, salondan ayrıldı.
Müdahil Avukat İsmail Cem Halavurt, kıyafetlerin yeniden incelenerek bütün materyallerle birlikte Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesini talep etti.
Mahkeme başkanı, avukatın söz konusu talebiyle ilgili olarak, bilirkişi Yüzbaşı Murat Yazgan’ın raporunu hazırlamasından sonra bir bütün olarak değerlendirilip karar vereceklerini söyledi.
Duruşmada, oğluna ait olduğu bildirilen kıyafeti koklayan anne Balıkçı, hâkimin, “Aradan zaman geçtiği için koku geçmiştir” demesi üzerine, “Ben her gün oğlumun tişörtüyle uyuyorum. O kokuyu hiç unutmadım” dedi.
“Bir dakikada, bir saniyede bütün hayatımız değişti. Ancak, olayı gerçekleştiren 1 dakika bile içeri girmedi. Poşu bağlayanlar, ücretsiz eğitim isteyenler içeride, bunlar dışarıda” diyen anne Balıkçı’ya hakim, “Onları biz tutuklamadık” diye cevap verdi.
Anne Balıkçı, oğlunun Paskalya Bayramı olan 24 Nisan günü ve isminin Sevag olması nedeniyle öldürüldüğü ileri sürerek, “Davada hukukun üstünlüğünü bekliyoruz” diye konuştu.

Sanık Ağaoğlu ve maktul Balıkçı’nın bir yıllık telefon görüşme kayıtlarının istenilmesine karar veren mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 7 Eylül’e erteledi.

Kaynak: 

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.