logo

29 Haziran 2012

Savcı Türkiye Barış Meclisi’ni de ‘terör örgütü’ ilan etti

Gözaltındaki KESK’liler sorgulanırken savcın yüzlerce aydını buluşturan Türkiye Barış Meclisi’ni de “terör örgütü yapılanması” ilan ettiği öğrenildi.

Gözaltındaki KESK’lilere sorulan bazı sorular, KCK soruşturmalarının kapsamı ve maksadı konusundaki soru işaretlerini büyütüyor. Basına yansıdığı kadarıyla, soruşturmayı yürüten savcılar tarafından KESK’lilere sorulan sorular arasında depremin ardından Van halkıyla dayanışma amaçlı düzenlenen konser  de var. Ankara’da yapılan dayanışma konserinin savcılık tarafından ‘terör örgütü faaliyeti’ olarak ele alındığı görülürken, yöneltilen bazı sorulardan Eğitim-Sen Genel Merkezi başta olmak üzere pek çok sendika binasının polis tarafından dinlendiği de ortaya çıktı.
KCK soruşturmalarının çoğunda olduğu gibi, KESK’lilere  “Aileniz ve yakınları arasında terör örgütü faaliyeti nedeniyle gözaltına alınan var, tutuklanan, ceza alan var mı?” diye soruldu. KESK içinde seçimlere katılan gruplardan Demokratik Emek Platformu’nun KCK yapılanması olduğu ön kabulüyle yapılan sorgulamada, bir sendikacının bürokratik yönetimleri ve sendikalarda yöneticilerin 2 dönemden fazla görev almasını eleştirmesi “KCK sözleşmesindeki ifadelerle örtüşüyor” denilerek, KCK ile bağlantıya delil olarak sunuldu.

Sorgulamada en dikkat çekici olan konu ise KESK Ankara Şubeler Platformu’nun geçtiğimiz aylarda Vanlı depremzedelere destek amacıyla düzenlediği konserin terör örgütü faaliyeti olarak değerlendirilmesi oldu. KESK’lilere Van depremine yardım çalışmalarının neden yapıldığını, depremde zarar gören aileler ve kadınlara yönelik neden yardım toplandığını soran savcılar, “Yardımları kimin talimatları doğrultusanda yaptınız?” sorusunu KESK’lilere yöneltti.

SENDİKALAR DİNLENMİŞ

KESK Ankara Şubeler Platformu’nun çağrısını yaptığı pek çok eylemde ifadeler de gündem oldu. Yine sorgularda Eğitim Sen Genel Merkezi, SES Genel Merkezi ve çok sayıda sendika şubesinin de dinlendiği ortaya çıktı. Hatta Eğitim Sen Genel Merkezi’nin toplantı salonunda sendikaya ait olmayan toplantıların da dinlendiği ve KESK’lilere bunlarla ilgili soru sorulduğu görüldü.

Ayrıca sendikacılara neden Azadiya Welat gazetesine abone oldukları sorulması dikkat çekti.

HDK VE BARIŞ MECLİSİ SORULDU

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) çalışmaları da KESK’lilere sorulan sorular içinde yer alıyor. HDK’nın PKK Lideri Öcalan’ın talimatıyla kurulduğunu iddia eden savcılar, yüzlerce aydını Kürt sorununda barışçı çözüm için buluşturan Türkiye Barış Meclisi’ni de “terör örgütü yapılanması”ilan etti. Sendikacılara HDK ve Barış Meclisi’nin etkinliklerine neden katıldıklarını soran savcılar, her ikisi de tamamen açık alanda faaliyet yürüten bu oluşumlar hakkında KESK’lilerden bilgi istedi.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.