logo

29 Haziran 2012

Lami Özgen serbest, 6 kişi tutuklandı

KCK adı altında yürütülen soruşturmayla gözaltına alınarak tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 13 sendikacıdan, 6’sı tutuklandı. Aralarında KESK Başkanı Lami Özgen’in de olduğu 7 kişi ise serbest bırakıldı.

KESK’e yönelik operasyonla gözaltına alınan ve ikinci grup olarak mahkemeye sevk edilen 13 KESK yöneticisinden 7’si serbest bırakıldı, 6 kişi ise mahkemece tutuklandı. Serbest bırakılan isimler arasında KESK Genel Başkanı Lami Özgen de var.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin yürüttüğü soruşturma kapsamında 50 kişi gözaltına alınmış ve savcılık sorgularının ardından mahkemeye sevk edilen 34 kişiden 22’si dün sabah tutuklanmıştı.

Geriye kalan 16 sendikacıdan 13’ü savcılık sorgularının ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.

13 KESK’linin mahkemedeki sorguları gece saatlerinde tamamlandı. Son tutuklamalarla beraber soruşturma kapsamında tutuklanan kişi sayısı 28’e yükseldi.

ÖZGEN: KESK’İ İTİBARSIZLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Serbest kaldıktan sonra ilk değerlendirmeyi Hayat TV’ye yapan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, AKP’nin uzun süredir muhaliflere yönelttiği operasyonlar çerçevesinde KESK’e yönelik de bilinçli operasyonlar gerçekleştirdiğini aktardı. Özgen, “AKP, KESK’in yıllardır vermiş olduğu fiili meşru mücadele hattından korktu ve çok uyduruk gerekçelerle Ağustos ayından bu yana yaptığımız bütün eylem ve etkinlikleri bizi kriminalize ederek illegal örgüt eylem ve etkinlikleri bağlamında değerlendirmeye çalıştı.” Bu eylemleri hayata geçiren yöneticilerinin gözaltına alındığını belirten Özgen, operasyonda alınan bütün yöneticilerin Kürt olmasının operasyonun farklı bir özelliği olarak değerlendirdi. Özgen, operasyonu “Kürt emekçilerin verdiği sendikal mücadeleyi geri düşürmeye dönük bir operasyon” olarak niteleyerek KESK’in bu yönelimleri bir kez daha boşa çıkaracağını dile getirdi.

KESK’in kamu çalışanları mücadele tarihinde geliştirdiği hattın ivme kazandığını belirten Özgen, “Bunun karşısında devlet güdümlü sendikal anlayış iflas etmiştir. Hükümet böylesi operasyonlarla bizi kriminalize ederek kamu çalışanları nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Ama biz aynı şekilde mücadeleye devam ederek kamu emekçilerinin temsilcisi olduğumuzu ve kamu emekçileri adına eylem ve etkinlikleri yapan tek konfederasyon olduğumuzu tekrar ortaya koyacağız” dedi.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.