logo

29 Haziran 2012

Kadınlar Martin Raiser’ı yumurta yağmuruna tuttu

Trabzon’da “Cinsiyet Eşitliği ve Kalkınma” konulu “Adım Adım Anadolu Trabzon” buluşmasında Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser yumurta yağmuruna tutuldu.


Öğrencilerden Dünya Bankası’na Yumurta ile Haberdesin

 

Trabzon’da Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, Dünya Bankası ve TÜSİAD işbirliği ile gerçekleştirilen  “Cinsiyet Eşitliği ve Kalkınma” konulu “Adım Adım Anadolu Trabzon” buluşmasında Dünya Bankası, TÜSİAD ve AKP’liler, Üniversiteli Kadın Kolektifi ve Halkevci Kadınlar tarafından yumurta yağmuruna tutuldu.

Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı adına Fatma Şahin yerine Bakan Yardımcısı Aşkın AsanDünya Bankası Türkiye Direktörü Martin RaiserTÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cenk ÇimenAKP Kocaeli Milletvekili TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül katıldı.

“Susmuyoruz, yumurta atıyoruz!”

Şirin Payzın’ın sunuşuyla ilk konuşmayı yapmak üzere söz alan Martin Raiser kadın-erkek eşitliği ve kalkınma konusunda konuşurken Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi Fidel Çakmak katılımcılardan ve salondaki kadınlardan söz hakkı istedi. Elinde tuttuğu Dünya Bankası broşürünü gösterip“Burada ‘Yoksulluğun olmadığı bir dünya için çalışıyoruz’ diyerek yalan söylüyorsunuz, milyonlarca insanı aç ve yoksul bırakıyorsunuz. Ayıca “Cinsiyet Eşitliği ve Kalkınma” konusunda panel düzenliyorsunuz fakat son günlerde kürtaj ve sezaryen konusunda bir yasa kamuoyuna sunuluyor, AKP iktidarı süresince 2002-2011 yılları arasında kadın cinayetleri yüzde 1400 oranında arttı, her gün kadınlar tecavüze uğruyor. Bizler Üniversiteli Kadın Kolektifi ve Halkevci Kadınlar olarak buna tepki gösteriyoruz, ‘Kadın düşmanları hesap verecekler!’ diyerek susmuyoruz, yumurta atıyoruz!” diyerek Martin Raiser yumurta yağmuruna tutuldu. Raiser, yumurtalardan kaçmak için masanın arkasına saklanmak zorunda kaldı.

Kadınlara polis saldırısı

Kadınlar, Bakan Yardımcısı Aşkın Asan’ın kadın koruması ve salonun özel güvenlikçileri tarafından yaka paşa salon dışına çıkarıldı. Bu sırada “AKP elini bedenimden çek”, “Sermaye defol üniversiteler bizimdir” sloganları atan kadınlar, ana salonun yan tarafındaki koridorda bekletildi. Çevik kuvvet ekiplerinin gelmesinin ardından polisler, kadınlara yangın merdiveninden salonu terk etme çağrısında bulundu. Bu isteği kabul etmeyen ve ana kapıdan çıkmak istediklerini söyleyen kadınlar, polisin saldırısına uğradı. Polisler 5 kadını yaka paça gözaltına alarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.

 

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.