logo

27 Haziran 2012

Meclisten ‘KESK’liler serbest bırakılsın’ sesi

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu Üyesi, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Meclis Genel Kurulunda söz alarak, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve bağlı sendikaların yöneticilerinin gözaltına alınmasını kınadı. Tüzel, gözaltına alınan sendikacıların biran önce serbest bırakılmasını istedi.

Tüzel, Meclis Genel Kurulunda söz alarak, 300 bine yakın üyesi olan KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve bağlı sendikaların yöneticileri hakkında KCK soruşturması başlatılmasını eleştirdi.

Emeğe, demokratik haklara, barış isteklerine karşı yeni bir siyasi saldırının söz konusu olduğunu vurgulayan Tüzel, “Bu insanlar, yıllardır kamu emekçilerinin grevli toplu sözleşmeli sendikal hakkı talebiyle mücadele verdikleri, AKP Hükümetinin emekçilere karşı politikalarına direndikleri için bütün muhalif güçler gibi özel görevli mahkemelerin terör suçlamasıyla karşılaşmıştır” dedi.  Kamu emekçilerinin, savaşın, emeğin haklarına ve insan onuruna saldırı, yaşam hakkı başta olmak üzere temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmak olduğunu bildiği için barıştan ve halkların kardeşliğinden yana olduklarını hatırlatan Tüzel, “Yaradılanı Yaradandan ötürü severim” diyenler Kürtleri, sendikacıları, yazarları, gazetecileri, insan haklarından söz edenleri sevmemekte, düşman görmektedir” dedi. AKP Hükümetinin, devletin bu baskıları olduğu sürece barışı kazanmanın mümkün olmayacağını belirten

Tüzel, gözaltındaki sendikacıların serbest bırakılmasını, baskıların son bulmasını istedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.