logo

27 Haziran 2012

İŞKENCEYE YENİ BOYUT

İzmir’de “İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü” nedeniyle İHD, ÇHD ve TİHV tarafından yapılan ortak açıklamada, özellikle 11 Eylül 2001 sonrası yaşanan süreçte “Teröre karşı güvenliği sağlama” gerekçesiyle işkenceyi meşrulaştıran ve işkencecileri koruyan tutum ve politikaların olağan hale getirildiğine dikkat çekildi.

Açıklamayı okuyan TİHV Temsilcisi Coşkun Üsterci, Türkiye’de de işkencenin kamu görevlileri tarafından sistematik olarak uygulandığını dile getirerek, işkencenin son yıllarda bilgi alma ihtiyacından çok korku ve gözdağı vermek, cezalandırmak ya da otorite tesis etmek amacıyla uygulandığını belirtti.

Üsterci, yetkililerin “Çağdaş güvenlik mühendisliğinin emsalsiz örneği” olarak tanımladıkları ya da “Suçu henüz gerçekleşmeden önleme” anlayışından dolayı “koruyucu hekimliğe” benzettikleri güvenlik güçlerinin toplantı ve gösterilerde aşırı ve orantısız güç kullanarak müdahalesinin, “işkence” kavramına yeni bir boyut kattığını söyledi.

5 YILDA 12 KİŞİ GAZ NEDENİYLE ÖLDÜ

“Basınçlı su ve kimyasal gaz kullanımından dolayı ölümlere varan ciddi sağlık sorunları yaşanmaktadır” diyen Üsterci, son 5 yılda toplam 12 kişinin kimyasal gaz kullanımı sonucu yaşamını yitirdiğini belirtti.
Cezaevlerinde gerçekleştirilen işkence ve kötü muamele olaylarında da belirgin artış görüldüğünü belirten Üsterci, İHD’nin tespitlerine göre cezaevlerinde kötü muamele ve işkence görenlerin sayısının 724 olduğunu söyledi.

TİHV Dokümantasyon Merkezi verilerine göre 2011 yılı içinde toplam 616 kişinin işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını, 2012 yılının ilk altı ayında ise 319 kişinin işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını belirten Üsterci, köy korucuları ve özel güvenlik görevlilerinin işkence kötü muamelesine maruz kalanların sayısının da 73 olduğunu bildirdi.

İşkencenin bu boyutta olmasının sebebinin cezasızlık olduğunu belirten Üsterci, bugünlerde TBMM Genel Kurul gündeminde bulunan işkenceyi önlemeye dair yasa tasarısının Türkiye İnsan Hakları Kurumunun alt birimi olarak tasarlanmasının sorunu çözmeyeceğini belirtti. Önleme mekanizmasının mutlak olarak bağımsız ve ayrı bir örgütlenmeye sahip olması gerektiğini belirtti.

İŞKENCE GÖRDÜYSENİZ…

Eğer işkence gördüyseniz Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na (TİHV) başvurabilirsiniz. TİHV, polis, jandarma karakolları, emniyet müdürlükleri veya cezaevinde yaşananc işkencelerde ya da herhangi bir gözaltı işlemi olmadan güvenlik güçlerinin şiddetine maruz kalındığında öncelikle yapılan tıbbi tetkikler sırasında ve sonrasında doktora rapor verilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Bu raporu alamadıysanız rapor almak ve görevliler hakkında suç duyurusunda bulunmak için İHD şubelerinden yardım isteyebilirsiniz. İşkencelerin yol açtığı fiziksel ve ruhsal sorunların tedavisi için ise TİHV’in Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Diyarbakır’daki temsilciliklerine başvurabilirsiniz. Diğer kentlerde yaşıyorsanız size en yakın İHD şubesi ile ilişki kurmanız halinde de TİHV’e ulaşabilirsiniz.TİHV, tedavi hizmetleri tamamen ücretsizdir.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.