logo

26 Haziran 2012

Her 4 kadından 1’i aile içi şiddet görüyor

Yrd. Doç. Dr. Saliha Altıparmak, topladıkları istatistik verilerine göre kentte her 4 kadından 1’inin aile içi şiddet gördüğünü açıkladı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Araştırma Görevlisi ve Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Saliha Altıparmak, yaptıkları araştırmanın sonucu kentte her 4 kadından 1’inin aile içi şiddet gördüğünü belirlediklerini açıkladı.

CBÜKAM ve Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğince düzenlenen ‘Kadına Yönelik Şiddetin Dinamikleri ve Önleme Yolları Çalıştayı’nda kadına yönelik şiddetin nedenleri ve çözüm önerileri ortaya konulurken, CBÜ Kadın Araştırmaları, Çalışmaları ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gönül Dinç Horasan, il merkezinde üç aylık bir araştırma yaptıklarını ve sonuçların şu şekilde olduğunu açıkladı:

“Yaşamı boyunca fiziksel şiddete maruz kalan kadınlarımızın oranı yüzde 25 civarlarında. Duygusal şiddete maruz kalanların oranı yüzde 40, cinsel şiddete maruz kalan kadın sayısı ise yüzde 15 civarlarında. Eğitim seviyesi düşük, geliri olmayan kadınlarda şiddet daha sık rastlandığını gördük. Araştırmada şiddete maruz kalan kadının yardım arayışı içinde bulanmadığını da gözler önüne serdik. Şiddeti kendi kendine yaşıyor. Kadınlar arası şiddetin önüne geçmemiz için acilen kurumlar arası işbirliğini geliştirmemiz gerekiyor.”

CBÜKAM Araştırma Görevlisi ve Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Saliha Altıparmak ise, yaptıkları, Mart-Nisan-Mayıs ayları kapsamında, Kadına Yönelik Şiddet Araştırması-2012’nin sonuçları hakkında yaptığı konuşmada, Manisa’daki kadınların şiddete maruz kaldıklarında en çok başvurdukları kurumun toplum merkezleri olduğunu; bunu emniyet ve avukatların izlediğini belirtti. Bunun yanı sıra, en çok başvuru nedeninin, daha fazla tahammül edememekten ve erkeğin kendisini öldürmesinden korkmasından kaynaklandığını; şiddete maruz kaldığı halde bir kuruma başvurmamanın ise, sorunun büyük olmadığını düşünme, utanma, çekinme, suçlanmaktan korkma ve çocuklarının mutsuz olacağından korkma gibi nedenlerden kaynaklandığını belirtti. Altıparmak, “Sonuç olarak görüyoruz ki Manisa’da her 4 kadından 1’i aile içi şiddet görüyor” şeklinde konuştu.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.