logo

25 Haziran 2012

“Travestiyiz, Buradayız; Alışın Alışın, Gitmiyoruz”

Trans Onur Yürüyüşü’nün üçüncüsü ırkçı faşistlerin saldırı girişimine rağmen coşkuyla tamamlandı. Yürüyüşün başında bir grup faşistin saldırısına maruz kalan translar, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı attılar.

Trans bireylerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 2010 yılından beri düzenlenen Trans Onur Haftası, “nefrete inat yaşasın hayat” yürüyüşüyle tamamlandı.

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği öncülüğünde her yıl haziran ayında İstanbul’da düzenlenen Trans Onur Haftası kapsamında atölyeler, trans piknik, Beyoğlu Ekipler Amirliği önünde basın açıklaması yapıldı. Taksim tramvay durağında başlayan, Tünel’e kadar süren ve bini aşkın kişinin katıldığı Trans Onur Yürüyüşüne LGBT örgütler ve ailelerin yanı sıra BDP, TÖPG, EDP ve Yeşiller gibi siyasi çevreler de destek verdi.
“Trans Kimlikler Hastalık Değilidr!”, “Trans Cinayetleri Politiktir!” pankartlarının açıldığı yürüyüşte, “Travestiyiz buradayız, alışın alışın gitmiyoruz”, “Aşk aşk hürriyet uzak olsun nefret!”, “TSK elini makatımdan çek”, “Eşcinseller susmayacak, susmayacaklar, susmayacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Faşizme karşı bacak omuza” sloganları atıldı.
“Halk için nefret, Adalet için şiddet!”

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Trans Onur Haftası kapsamında Beyoğlu Ekipler Amirliği önünde yaptığı basın açıklamasında polislerin bonus sistemi ve trans ve travesti bireylere yönelik şiddeti kınadı.
İstanbul LGBTT’den Ebru Kırancı’nın okuduğu basın açıklaması şöyle:
“Bonus sistemine göre önleyici hizmetler bünyesinde çalışan bir polis memurunun travesti yakalaması ile hanesine 20 bonus puan ekleniyor. Bu puanların toplamı ile polis memurlarının tayinleri operasyonel şubelere çıktığı gibi puanı az olan polis memurları geri hizmete alınıyor. Travesti olmak Türk Ceza Kanunu ile suç olarak tanımlanmamış olmasına rağmen travesti, önleyici hizmetlerin puanlama cetvelinde suç olarak kabul ediliyor.
Her ne kadar İçişleri Bakanı ’travesti olmak suç mu’ şeklinde verilen soru önergelerine ’bizler travesti olmayı değil trafiği işgal etmeyi suç kabul ediyoruz’ diye yanıt vermiş olsalar da açıkça puan cetvelinde travesti eşittir 20 puan yazmaktadır. Trafiği işgal etmek, çevreyi rahatsız etmek vb suçlar translara özel suçlar değil, her T.C. vatandaşının sorumlu olduğu suçlardır.
İstanbul Emniyeti’nin herhangi bir kimliği suç kabul etmeye yetkisi yoktur. Yetkisini aşıp insan haklarını ve uluslararası anlaşmaları ihlal eden Istanbul emniyetini ifşa ediyoruz, kınıyoruz.
Bir cinsiyet suç olmasını, suç kabul edilmesini  ve suçmuş gibi işlem yapılmasını kabul etmiyoruz ve anlamıyoruz. Travesti olmayı adeta bir fermanla suç kabul eden İstanbul Emniyeti bu da yetmezmiş gibi trans kadınlara satır, sallama hatta  kılıçlarla saldıran saldırganların sırtını sıvazlayarak karakolların arka kapılarından salıyorlar.
LGBT hareketi olarak, toplumsal muhalefet olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu ve benzeri hak ihlallerinin, zulümlerin takipçisi olacağımızı buradan tüm kamuoyuna duyuruyoruz.”
Fotoğraflar: Can Memis
Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.