logo

25 Mayısta istedi, 25 Haziranda Mecliste

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 25 Mayısta gerçekleşen Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı’nda “Sezaryen doğuma karşıyım.  Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum” sözlerinin üzerinden sadece bir ay geçti. Sezaryen teklifi bu hafta Meclis Genel Kurulu’na geliyor. Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Adalet Bakanlığının ortak hazırladığı “kürtaj raporu” ise bugün Bakanlar Kuruluna sunulacak.

SEZARYEN GENEL KURULA GELİYOR

Meclis Sağlık Komisyonu’nda jet hızıyla görüşülen sezaryen teklifinin Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta görüşülmesi bekleniyor. Teklife göre gebe veya rahmindeki bebek için tıbbı zorunluluk bulunması halinde doğum, sezaryen ameliyatı ile yaptırılabilecek.Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile gebe veya rahmindeki bebek için tıbbı zorunluluk bulunması halinde doğum, sezaryen ameliyatı ile yaptırılabilecek. Gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen doğumu takiben anne veya bebekte meydana gelebilecek istenmeyen sonuçlardan dolayı hekim sorumlu tutulamayacak.

BAŞBAKAN ERDOĞAN İSTEDİ, OLDU

Sezaryen ve kürtaj tartışmaları, Başbakan Erdoğan’ın 25 Mayısta düzenlenen Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı Eylem Programında sarfettiği, “‘Sezaryenle ilgili doğumlara karşı olan bir başbakanım. Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum. Buna kimsenin müsaade etme hakkı olmamalı. Ha anne karnında bir çocuğu öldürürsünüz ha doğduktan sonra öldürürsünüz. Hiçbir farkı yok” sözleriyle başlamıştı. Sözleri başta kadın örgütleri olmak üzere tepkiyle karşılanan Başbakan ardından AKP Kadın Kolları Kongresi’nde bir kez daha konuşmuş, bu sefer daha da ileri giderek, “Her kürtaj bir Uludere’dir diyorum. Bu milletin çoğalması için asla bu oyunlara prim vermemeliyiz” demişti. Başbakan’ın sözlerinden birkaç gün sonra sezeryan ve kürtaj ile ilgili yeni yasal düzenleme hazırlıkları başlamıştı.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.