logo

Özgür Suriye Ordusu’nun komuta merkezi İstanbul!

Dün The Guardian’ın manşetinde yer alan habere göre, Suriye muhalefetinin komuta merkezi İstanbul’da olacak ve muhalefete silah dağıtımının buradan organize edilecek.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre başından beri muhalifleri Esad’a karşı silahlandırma fikrini savunan Arabistan ve Katar, fiili olarak harekete geçti.

Buna göre Suudi yetkililer, Özgür Suriye Ordusu’nun Esad rejimine yaptığı baskıyı artırmak amacıyla maaş ödemeyi planlıyor. Üç Arap devletinden kaynağın açıklamalarına göre, finansal destek, Türkiye’nin güney sınırından silah akışının yapıldığı Mayıs ayından itibaren uygulanıyor.

Habere göre Türkiye, İstanbul’da bir komuya merkezi kurulmasına izin verdi ve silah ve kaynak akışını koordine etmek üzere, ÖSO üst düzey yetkililerinin de aralarında bulunduğu 22 kişi bu merkezde çalışıyor. Muhaliflere ödemelerin avro ya da dolar üzerinden yapıldığını belirten Guardian, rejim karşıtı gösterilerin başladığı zamandan bu yana, 16 ay içinde ülkede alım gücünün ve para değerinin çok düştüğünü, ve bu nedenle maaşlı muhalifliğin çok rağbet gördüğünü iddia etti. Buna göre, muhaliflere maaş ödemelerinin yapılması, orduyu yıpratmanın yanısıra, muhaliflere cesaret vermeyi de amaçlıyor.

Öte yandan, Suriye muhalefetini aktif bir şekilde destekleyen ABD senatörü Joe Liberman, Lübnan ve Suudi Arabistan’a düzenlediği gezide, ÖSO militanlarının maaşını tartıştığı iddia ediliyor. Senatörün sözcüsü Whitney Philips’in açıklaması şu şekilde: “Senatör Lieberman, ABD’nin doğrudan finanse etmesine inanmasa da, silahlı Suriye muhaliflerine düzenli ve yeterli bir maaş verilmesi fikrini destekliyor.”

Geçtiğimiz hafta başında New York Times gazetesi de Türkiye’nin güneyinde CIA’in faal olduğunu ve Suriyeli muhaliflere silah nakliyatı için çalıştığını yazmıştı.

The Guardian’ın diplomatik kaynaklardan aldığı bilgilere göre Suriye’nin Humus şehrinde Aralık ve Şubat ayları arasında iki ABD istihbarat subayı çalışma yürüttü. Humus’ta bir komuta merkezi kurmaya çalışan ajanlar muhaliflerin silahlandırılması için de çalıştı.

Özgür Suriye Ordusu, üyelerinin cihat anlayışına dayalı bir yapıda olmadığını, yalnızca milliyetçi Suriyelilerden oluştuğunu vurguluyor. Bildirdiklerine göre, başka Arap devletlerinden ÖSO’ya katılmak üzere genellikle Şam yakınlarındaki Duma’ya ve Humus’a geldiklerini, fakat aktif bir rol oynamadıklarını bildirdi.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.