logo

22 Haziran 2012

Kadın katili hala serbest

Esin Güneş’ in uçurumdan düşmediği, itildiğine dair bilirkişi raporu gelmesine rağmen katil zanlıları hala tutuksuz yargılanıyor.

 

2010’ un Ağustos ayında öldürülen Esin Güneş’ in 6. Duruşması bugün Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ailesi ile birlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun uzun süredir davayı adliye önünde yaptığı eylemle takip etmesinin sonucu Esin Öğretmen’in uçurumdan düşmediği itildiği yönünde üç ayrı rapor gelmişti. Ancak bugün görülen altıncı duruşmada, avukatların o gün Esin Güneş’in yanında bulunan Güven Güneş ve Beşir Üzüm’ün tutuklu yargılanmalarını talep etmelerine rağmen mahkeme heyeti bunu bir kez daha reddetti.

Hakim müdahillik dilekçesini okumadan reddetti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu dernekleştikten sonra Esin Güneş davasına müdahil olmak istedi. Daha önce kabul edilen müdahillik talepleri emsal gösterilmesine, derneğin kurucuları arasında Esin Güneş’in annesi ve babası olmasına rağmen mahkeme heyeti derneğin konudan zarar görmediğine karar verdi.

Hakim: “tribünlere şov yapma”

Avukatlar ortak olarak bilirkişi raporunun bunun bir cinayet olduğunu kanıtlar nitelikte olduğundan, o an Esin Öğretmen’in yanında bulunan Güven Güneş ve Beşir Üzüm’ü tutuklu yargılama talebinde bulundu. Mahkemedeki tek kadın Avukat Evin Konuk şüphelileri bu kadar açık delillere rağmen tutuksuz yargılamak kamu vicdanını zedeler diye savunmasına başlarken Hakim “ Tribünlere şov yapma, otur” diyerek konuşmasına izin vermedi.

Bakanlık müdahil oldu, davaya gelmedi

Bakanlık Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile yaptığı görüşmenin ardından kadın cinayetlerini durdurmak üzere davalara müdahil olarak bir adım atacağı yönünde söz vermişti. Ancak müdahil olmasına rağmen bu duruşmada bakanlık yoktu. Mahkeme heyetinin bu duruşmada bir önceki duruşmadan daha rahat karar alması dikkat çekti.

Hakime üç rapor yetmedi

Esin Güneş’in uçurumdan itildiği yönünde üç ayrı rapor gelmiş olmasına rağmen mahkeme heyeti bunu yeterli görmedi. Duruşmada farklı şehirlerden raporların beklenmesi yönünde karar verdi.

“Adalet Yok”

Mahkeme heyetinin duruşma boyunca usulsüzlük yapması ve katil zanlılarını tutuksuz yargılamaması Güven Güneş ve Beşir Üzüm’ e cesaret verdi. Duruşmanın ardından Esin Güneş’in ailesini provoke etmeye çalıştı. Buna karşı Esin Güneş’in annesi Fahriye Işık “ Bu mahkemelerde adalet yok. Hala katilleri koruyorlar. Neredeyse bizi mahkemeden atacaklardı.” Diye açıklama yaptı. Avukat Evin Konuk ise bütün delillere rağmen hala tutuklama yok. Bir avukat olarak bunu söylediğime üzgünüm ama adalet diye bir şey yok. Hakim savunma yapmama dahi izin vermedi.” Dedi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Sözcüsü Çiler Kayabaşı: “Bizler 6 duruşmadır Siirt Adliyesi’nde Esin için adalet istediğimizi söylüyoruz. Bugün burada büyük bir hukuksuzluk örneği daha sergilendi. Daha önce duruşmalarda kabul edilen müdahale talebimiz reddedildi. Bugün Esin’in anne ve babasının kurucu üyesi olduğu derneğimizin talebi reddedildi. Bizler bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz, bu karanlık aydınlanana kadar mücadele edeceğiz“  dedi. Esin Güneş’in dayısı ve Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi temsilcisi Mahmut Konuk “ Kadının tırnaklarının arasında deri parçaları var. Hala neyi inceliyorlar. Hakim onları korudu. Bunlar devletin iyi çocukları” dedi.

Eyleme katılan kadın örgütlerinden KESK adına SES kadın sekreteri Zeliha Yaman: “Olay artık aydınlığa çıksın. Biz sonuna kadar takip edeceğiz.” Dedi. BDP Kadın Meclisleri adına Nezahat Şingez “2 yıl geçti hala adalet yerini bulmadı. Yasalar kadını değil, erkeği koruyor. Bu yüzden adalet hala sağlanmadı.” Dedi. Epidem adına Semra Çiçekkaya “ Bu ilk cinayet değil son cinayet olacak. Biz sonuna kadar takip edeceğiz. Hükümetin kadına bakış açısını değiştirmesi gerekiyor. Bununla ilgili yasalar uygulanmalı. Davanın adil bitmesi için elimizden geleni yapacağız dedi. Dikasum adına Güneş Gezgin “ Sürekli kadın cinayeti oluyor. Adalet yerini bulsun. Rapor belli. Savcı artık karar versin. Çünkü adil karar verilirse katillere caydırıcılığı olur.”

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.