logo

‘Kaç hamile kadın fişlendi?’

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a, “Bugüne kadar kaç hamile kadın fişlenmiştir?” diye sordu.  Nazlıaka, TBMM Başkanlığı’na, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Sağlık Bakanlığı tarafından tıbbi tahlil laboratuvarlarına gönderilen bir genelge ile gebelik testi yaptıran kadınların sonuçlarının ve iletişim bilgilerinin bakanlığa bildirilmesinin istendiğini belirten Nazlıaka, şu soruları yöneltti:

“Sağlık Bakanlığı tarafından tıbbi tahlil laboratuvarlarına gönderilen genelgenin tarihi ve kapsamı nedir?

Temel hak ve özgürlüklere ve özel hayata müdahale anlamına gelen bu genelge ile ne amaçlamaktadır?

Elde edilen veriler nerede saklanacak ve ne amaçla kullanılacaktır?

Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı tarafından bu tür bir uygulama yapılmazken kürtaj konusunda Başbakan’ın açıklamaları ve yaşanılan tartışmalar sonrasında bu tür bir genelgenin gönderilmesinin nedeni kürtaj yaptıracak kadınların izlenmesi midir?

Söz konusu genelge kapsamında bugüne kadar kaç hamile kadın fişlenmiştir?

Bu tür bir uygulama yapılan ve demokrasiyle yöneltilen bir başka ülke var mıdır?

Söz konusu genelge gebelik testi sonucunu ve kimlik bilgilerini vermeyen kadınlara yönelik ne tür bir uygulama öngörmektedir?

Bilgisi dışında gebelik durumu ve kimlik bilgileri tahlil yaptırdığı laboratuvar tarafından bakanlığa gönderilen kaç kadınımız vardır?

Bu genelgenin amacı hamilelik bilgisi Bakanlığa ulaşan fakat sonrasında kürtaj yaptıran kadınlara yönelik bir yaptırım uygulamak mıdır? Anayasa ve yasalara aykırı olan bu genelgeye bağlı olarak iş ve işlem yapan görevliler hakkında açılan adli ve idari soruşturma var mıdır? Sonuçları nedir?”

Kaynak: Uçan Süpürge Haber Merkezi

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.