logo

22 Haziran 2012

Hükümetin ‘mele ordusu’ bölgede

  • DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI DOĞU VE GÜNEYDOĞU’YA BİN MELE ATADI

Başbakan’ın Diyarbakır’da ‘on bin kişilik cami yapacaklarını’ açıklamasının ardından Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine bine yakın mele (din adamı) ataması yapıldı. ‘İmam ve Kur’an öğreticisi’ olarak görev yapacak olan melelerin, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde bölge illerinde görevlendirilmesi kararı MGK’da alınmıştı.

AKP hükümetinin uzun bir süredir Kürt sorununa ilişkin tartışmalarda din adamlarının daha aktif görev almasına ilişkin yürüttüğü tartışmaların somut adımları atılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu’da imam ve Kur’an öğreticisi olarak çalışacak bin kişiyi mele olarak atadı.

AĞIRLIK DİYARBAKIR,  SİİRT VE MARDİN’E

Edinilen bilgilere göre, mele olarak atanmak için 5 bin kişi başvurdu. Ancak bin kişi atandı. Büyük çoğunluğu başta Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt ve Mardin olmak üzere çeşitli illere atanan meleler imam ve Kur’an öğreticisi olarak görev yapacak. Diyanet, ‘bölge halkının tanıdığı, saydığı, güvendiği medreselerden mezun’ kişiler arasında seçilen meleleri sözleşmeli olarak çalıştıracak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bin kişilik kadronun bir defaya mahsus kullanılacağını açıklamıştı.

KARAR MGK’DA ALINMIŞTI

Hükümetin özellikle Bölge’de ‘Sivil Cuma’ eylemlerinin başlamasının ardından gündeme aldığı ‘mele açılımı’ Şubat 2011’deki MGK’da ele alınmış ve toplantı kararlarının yer aldığı ‘Terörle Mücadele Strateji Belgesi’ basına yansımıştı. Belgede din adamlarının ‘terörle mücadele’de aktif olarak kullanılması ve camilerin ‘bu mücadelenin’ önemli bir parçasına dönüştürülmesine ilişkin kararlar dikkat çekiyordu. Sabah Gazetesi’nde 24 Şubat 2011’de yapılan MGK toplantısında karar altına alınan 121019 sayılı Terörle Mücadele Strateji Belgesi’nin ayrıntıları yayınlanmıştı. MGK’da kabul edilmesinden sonra sınırlı sayıda kuruma gönderilen belgede, “Camilerin ve din adamlarının terörle mücadelede bilinçlendirme çalışmalarına etkin katılımının sağlanması’ kararına yer verilmişti. Belgede şu ifadelere yer verilmişti; “Bölge illerinde din motifinin etkin olduğu gerçeğinden yola çıkılarak Diyanet İşleri Başkanlığıyla ortak çalışma yapılacak. Din adamları bilinçlendirmede daha aktif görev yapacak.”

HALK PROJEYE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

İlk olarak Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın açıkladığı ‘mele açılımı’na ilişkin hazırlıkların ortaya çıktığı günlerde Bölge’de uzun süredir ‘Sivil Cuma Namazları’nda melelerin arkasında saf tutan halk da meleler de, Bölge’de imamları kullanan hükümetin bu projeyle, halk içinde itibar gören meleleri de kendi Kürt politikasını propaganda edecek kişiler olarak kullanmayı hedeflediği eleştirileri yapmıştı.

‘SİVİL CUMA’ VE MELELER

2011 Newroz’unun hemen ardından başlayan ‘Sivil İtaatsizlik’ eyleminin ikinci günü cuma namazına denk gelince, eyleme katılan halk, Diyarbakır Konukevi önündeki eylem alanında, melelerin arkasında saf tutarak ilk ‘Sivil Cuma Namazı’nı kılmış, Kürtçe hutbe dinlemişti. Daha sonra da ‘Sivil Cumalar’ devam etti ve sık sık hükümetin hedefi oldu. ‘Sivil Cumalar’ AKP’nin bölgeye binlerce imam göndermesine, imamları toplum yaşamı içinde daha etkin kılmayı amaçlayan politikalarına ve Diyanet ile AKP’nin dini vesayetine karşı bir başkaldırı olarak ortaya çıkmıştı. Halk içinde büyük yankı uyandıran ve destek toplayan ‘Sivil Cumalar’ AKP ve cemaatlerin büyük tepkisini çekmişti. ‘Sivil Cumalar’da ön plana çıkanlar ise verdikleri Kürtçe hutbelerde, Kürt halkının davasının haklılığını anlatan meleler olmuştu. İşte  ‘mele açılımı’ da bu dönem devreye girmişti.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.