logo

22 Haziran 2012

Balçova’da mutlu eden sözleşme

Balçova Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası 4 No’lu Şube arasında sürdürülen Toplu İş Görüşmeleri’nde anlaşmaya varıldı. Anlaşmayla Balçova Belediyesi’nde en düşük işçi maaşı 2.040 TL’den 2.400 TL’ye, en yüksek işçi maaşı ise 4.085 TL’den 4983 TL’ye yükseldi.

Balçova Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında 183 işçiyi kapsayan Toplu-İş Sözleşmesi görüşmeleri tatlıya bağlandı. Belediye’nin 8. katında düzenlenen törende Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Belediye-İş Sendikası Genel Sekreteri Kemal Ayçiçek, Örgütlenme Sekreteri Ali Çelenk ve Belediye-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Cemal Küpeli 2012-2014 yıllarını kapsayan sendika sözleşmesini imzaladı. Yapılan sözleşme sonucunda Balçova Belediyesi’nde görev yapan 183 işçinin ücretlerine ortalama % 20 zam yapıldı. İşçiler maaş zammının yanı sıra 2 sendika ikramiyesi, Dini bayramlarda, yılbaşında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ve 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda 625 TL değerinde erzak parası alacak. Günlük yemek ücretinin 9 TL’den 13 TL’ye çıktığı sözleşme ile çocuğu öğrenim gören işçilerin eğitim yardımına da zam geldi. İşçiler yılda bir kez olmak üzere ilköğretim okulunda okuyan çocuğu için 700 TL, lisede okuyan çocuğu için 1100 TL, üniversitede okuyan çocukları için de 1500 TL eğitim parası alacak. Ayrıca özürlü çocuğu olan işçilere de yılda bir kez 2.000 TL yardım yapılacak.

İmza töreninin açılış konuşmasını yapan Belediye-İş Sendikası İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Cemal Küpeli sendika olarak toplu sözleşmenin imzalanması sürecinde çok çalıştıklarını ifade ederek “Biz, belediye yönetimi ile masa başında karşılıklı oturarak sorunlarımızı çözdük” diye konuştu. Belediye-İş Sendikası Genel Sekreteri Kemal Ayçiçeği ise yaptığı konuşmada “Türkiye’de çalışma hayatı gün geçtikçe olumsuz bir hal almaktadır. Emekçilerin yıllardır mücadele ederek elde ettiği kazanımlar tek tek geri alınmaktadır. Bu yüzden bugün imzalanan sözleşme çok önemlidir. İşçilerimizin emeğinin karşılığını veren alın terlerine saygı gösteren Belediye Başkanımıza teşekkür ediyor, işçi arkadaşlarımın yapacakları hizmetlerle başkanımızı yalnız bırakmayacaklarını başkanları ile birlikte yürüyeceğine hatta O’nu omuzlarında taşıyacaklarına inanıyorum” dedi. Hayatının her döneminde emeğin hakkının kutsal olduğuna inandığını ifade eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ise “Göreve geldiğim günden bugüne kadar da aynı prensip ile hareket ettim. Biz Ben Balçova Halkı’na tek başıma hizmet etmiyorum. Bu hizmetleri gerçekleştirirken sizler benim yol arkadaşımsınız. Halkımız özellikle seçim dönemlerinde bizden ve hizmetlerimizden memnun olduğunu ifade etmiştir. Bundan sonra da çalışma azminizi kaybetmeden hizmetlere devam etmenizi istiyorum” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.