logo

19 Haziran 2012

Tecavüzcülere yurt dışı yasağı da yok!

“İyi hal” indirimi verilmesinin ardından, Yargıtay sürecinin uzunluğu bahane edilerek tahliye edilen tecavüzcülere yurt dışına çıkma yasağının da koyulmadığı ortaya çıktı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerinin tüm sorumlularından hesap soran mücadelemizde güçlenerek ilerliyor. Öldürülen kadınların davalarını takip etmekten, sistematik eylemlerle, kadınları koruyacak ve kadın katillerine ağır ceza verilmesini sağlayacak yasaları yazmaktan, panellerine, toplantılarına kadar pek çok çalışma ile bugünlere geldi. Verdikleri mücadelenin bir kazanımı olarak, geçtiğimiz günlerde İzmir’de takip ettikleri platform üyesi arkadaşlarınaa yönelik tecavüz davasında müdahillik talepleri kabul edildi. Duruşmaya katılarak söz söyleme hakkı elde ettiler. Tıpkı kadın katillerine olduğu gibi, tecavüzcülere de ceza indirimi uygulanmaması için ilk kez bir mahkemede söz kullanmış oldular.

Ancak, İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Nurettin Küdür, bu taleplerimizi görmezden gelerek sanık G. Muşmula ve A. Yavaş hakkında “iyi hal” indirimi uyguladı. Kesinlikle kabul etmedikleri “iyi hal” indirimi ile, tecavüzü ve tecavüzcüleri bir kez daha “ödüllendirdi”. Bu da yetmezmiş gibi, 14 buçuk’ar yıl ceza verdiği tecavüzcüleri, Yargıtay sürecinin uzunluğunu gerekçe göstererek tahliye etti! Geçtiğimiz hafta açıklanan duruşma zaptından öğrendiğimiz üzere, tecavüzcülere yurt dışına çıkma yasağı da getirmedi.

Hakim bunu yapmakla, tecavüzcülere “Kaçın gidin” mi demek istiyor? Tecavüze “iyi hal” indirimi veren erkek egemen yargı, tecavüzcülere hangi mantığa dayanarak tahliye edebiliyor ve yurt dışına çıkma yasağı getirmiyor? Bu kararı alırken, tecavüze uğrayan kadın arkadaşımızı değil, tecavüzcüleri düşünen hakim, verdiği kararın getireceği tüm sonuçların sorumluluğunu alabilecek mi? Bu kararları asla kabul etmiyoruz. Karar ilk açıklandığında da ifade ettiğimiz gibi, tecavüzcülerin bundan sonra yapacaklarından artık İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi Nurettin Küdür, mahkemeye heyetindeki üye hakimler ve bu karara karşın harekete geçmeyen Yargıtay sorumludur. Tecavüzcülerin cezalandırılmalarına rağmen, Yargıtay aşamasında geçecek muhtemel 2 yıllık süre boyunca rahatlıkla hayatlarını sürdürecek olmaları, isterlerse cezadan kurtulmak için yurt dışına kaçma ihtimalleri bulunması, bundan böyle bu kararı verenlerin sorumluluğundadır.

Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, tecavüze uğrayan platform üyesi arkadaşımızın davanın tüm duruşmalarında yanında olduğumuz gibi, Yargıtay sürecinde de yanındayız. Davanın müdahil tarafı olarak, verilen kararı temyiz ettik. Bundan sonra gerek hukuki mücadelemizi gerekse eylemlerimizi sürdürerek tecavüzcüler Gökhan Muşmula ve Ali Yavaş’ın en ağır cezayı almaları için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Platform Temsilcisi – Berna GÖRGÜLÜ

0 507 562 71 77 / 0 554 600 29 83

Platform Hukuk Sorumlusu – Gökçesu ÖZGÜL

0 536 227 63 03

kadincinayetlerinidurduracagiz@gmail.com

www.kadincinayetlerinidurduracagiz.net

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.