logo

19 Haziran 2012

LGBT Mahkûmlar Çifte Tecrit Altında

“Türkiye neyse cezaevi de o, yaşamda nasıl ki eşcinsellere karşı, cinsel yönelimleri farklı olanlara karşı bir ayrımcılık varsa cezaevlerinde de aynı ayrımcılık var.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Metris ve Kandıra Cezaevlerinde eşcinsel ve trans mahkûmların koğuşunu ziyaret etti. Mahkûm LGBT’ler de yeni Anayasa’da “eşitlik” istiyor
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Metris ve Kandıra Cezaevlerinde gey ve trans mahkûmlarla yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdi.
ANKA’nın haberine göre 24 cezaevini ziyaret eden Ağbaba, gey ve trans koğuşlarını da ziyaret etti.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Muğla Nurettin Demir ile beraber Metris Cezaevi’ne giden Ağbaba, “Orada farklı cinsel yönelimleri olan insanlarla görüştük. Kadın cezaevini ziyaret ettim, çocuk cezaevini ziyaret ettim, onlarca erkeklerin kaldığı cezaevlerini ziyaret ettim ama hiç aklımıza Türkiye’de farklı cinsel kimlikte yaşayan insanlar aklımıza gelmemişti, Metris’te onların da ayrı koğuşları olduğunu öğrendik. Ayrıca gey koğuşu var, sadece geyler kalıyor, eşcinseller kalıyor, bir de ayrıca travestilerin kaldığı ayrı bir koğuş var” dedi.

“Gey ve trans mahkûmlar haklarını kullanamıyor”

“Nasıl ki kadınların hakkı varsa erkeklerin hakkı varsa onların da hakkı olduğuna inanan bir milletvekiliyim” diyen Ağbaba, “Onlara sorunlarını sordum, dertlerini sordum. Onların en büyük sorunu şu; sohbet hakları var diğer mahkûmlar gibi, bir sürü hakları var ama kullanamıyorlar. Bunlar sadece kendi içlerinde aynı koğuşta kaldıkları insanlarla sohbet edebiliyorlar. Geyler de öyle” diye konuştu.

“İki kat tecrit içinde yaşıyorlar”

Metris Cezaevi’nde farklı olarak hem gey koğuşu hem de trans koğuşu olduğuna işaret eden Ağbaba, şunları söyledi:
“Gördüğümüz şey şu; özellikle Metris ile ilgili. Türkiye neyse cezaevi de o, yaşamda nasıl ki eşcinsellere karşı, farklı cinsel yönelimleri olanlara karşı bir ayrımcılık varsa cezaevlerinde de aynı ayrımcılık var.”
“Orada gey olan birisiyle konuştuk, diyor ki; üniversite mezunu, işi gücü olan birisi, cinsel yönelimi farklı olduğu için etkinliklerden faydalanamıyoruz diyor, normal mahkûmların faydalandığı etkinlikler var; kurs etkinliği, spor, sohbet hakkı bunların hiçbirinden faydalanamıyor, oradaki mahkûmların da bakışı farklı herhalde olumlu değil. Gitar kursuna gitmek istiyor, gidemiyorlar. İki kat tecrit içinde yaşıyor bunlar, çünkü cezaevi yönetimi de korkuyor sanırım bunların başına bir şey gelir diye.”
“Geyler mahkûmlar teşhir ediliyorlar”

“Bir de geylerin en önemli yaşadığı problem gey olduğunu söylüyor, 4-5 kez doktora gönderiyorlar. Askerlikten muafmış, muaf olduğu halde ben geyim diyor, askerlikten muaf olduğu halde günlerce teşhir etmişler.”
“Geyler ayrı kalıyor, travestiler ayrı kalıyor. Örneğin anlaşamadığı arkadaşlarıyla kavga ediyorlar, onları başka koğuşa gönderemiyor çünkü başka gey koğuşu yok, öyle problemleri var.”
“Translar sosyal etkinliklere katılamıyorlar”
“Travestilerin yaşadığı, bunlar kendilerini sonuçta kadın olarak hisseden insanlar. Ama erkek gibi davranılıyor bunlara. Bunlar da hiçbir şekilde sosyal etkinliklere katılmıyorlar. Bir ayrımcılığa tabi tutuluyorlar. Voleybol oynamak istiyoruz diyor, takım kuracak sayı olmadığı için spordan faydalanamıyoruz diyor.”

“Farklı koğuştaki insanlarla sohbet etme hakkı tanınmıyor”

“Sohbet hakkı var, istediği 10 kişiyle sohbet etme hakkı var ama farklı koğuştaki insanlarla sohbet etme hakkı tanınmıyor. Toplumdaki önyargılar cezaevinde de devam ediyor diyorlar, hastalıklı gibi davranıyorlar diyorlar.”

“LGBT mahkûmlar hak ettikleri halde açık cezaevine gönderilmiyor”
“Gey ve travestiler bir haktan daha mahrum ediliyor. Belli bir süreden sonra açık cezaevine gitme hakları var. Farklı cinsel yönelimi olan insanların açık cezaevine gitme hakkı yok. Hak ettiği halde gönderilmiyor, can güvenliğini sağlayamayız, mahkûmlar farklı bakar diye bir şey var.”
“Mahkûmun biri diyor ki, ’cinsel yönelim ve görünümümüzden dolayı açık cezaevine hak ettiğimiz halde gidemiyoruz’ diyor.
“‘Zorla doktora götürüyorlar’, ’teşhir ediyorlar’ , ’gey olup olmadığımızı anlamak için’, ’askerden muaf olduğumuz halde raporumuz olduğu halde günlerce teşhir ettiler’, ’onurumuzla oynuyorlar’ diyorlar.”
Hapishanedeki LGBT’ler de “eşitlik” istiyor

LGBT mahkûmların milletvekillerinden talebi ise yeni anayasada “eşitlik” yönünde. Ağbaba, “Anayasa’yı çok önemsiyorlar. Anayasal güvenceye kavuşturulmasını istiyorlar” dedi. (Cumhuriyet)
Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.