logo

14 Haziran 2012

Yasal Zorunluluk Marmaris’te Faturayı Kabarttı

YASAL ZORUNLULUK FATURAYI KABARTTI

Muğla’nın Marmaris ilçesinde su faturalarının yüksek gelmesinden şikayet eden vatandaşa açıklama MARİÇ BELBİR’den geldi. Açıklamada; “artan su faturasının nedeni, yasal zorunluluk” denildi.

MARİÇ BELBİR’den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“27/10/2010 tarih ve 27742 nolu Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren,  “Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik” kapsamında Belediyelerimize verilen ve su faturası ile su kullanım miktarı üzerinden alınan Çevre Temizlik Vergisi saklı kalmak üzere, Su tüketimine bağlı olmayan evsel katı atık toplama taşıma ve bertaraf hizmetlerine yapılan giderlerimizin su faturaları ile birlikte şehir yaşayanı vatandaşımızdan toplanması yasal zorunluluktur.

Üye Belediyelerimiz(Marmaris, Armutalan, İçmeler, Beldibi) ve Birliğimiz olarak 17/04/2012 ve 20 nolu Meclis kararımız(www.maricbelbir.gov.tr.) ile söz konusu çöp toplama, taşıma ve bertaraf maliyetinin belirlenmesi için Belediyelerin ve Birliğin Plan Bütçe ve Tarife belirleme komisyon üyeleri ile konunun uzmanı Belediyelerdeki personellerimizle yapılan çalışmalar yönetmelik gereği Marmaris’te faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları, Oda temsilcileri ile tartışılmış, Sivil Toplum Kuruluşlarının itirazları dikkate alınarak, gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra oluşturduğumuz tarife kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Söz konusu tarifeler Belediyelerin kendi isteklerine göre değil, Belediyelerin bir önceki yıl katı atık çöp toplama, taşıma ve bertarafına yapılmış olan toplam harcamaların kayıtlı abonelere kanun gereği dağıtılması ile belirlenmiştir. Söz konusu bu tarifeler Yönetmelik gereği her yıl bir önceki yıl bertaraf maliyetlerinin abonelere dağıtımı hesabına göre tarifelendirilecektir.

Üye Belediyelerimiz (Marmaris, Armutalan, İçmeler, Beldibi) için 2872 sayılı Çevre Kanunu ve yukarıda anlatılan yönetmelik gereğince yasal zorunluluk haline gelen, evsel katı atık toplama, taşıma ve bertaraf bedeli ücretlerinin, konutlarda ve işyerlerinde Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayları olmak üzere 5 eşit taksitte toplanacaktır”.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.