logo

14 Haziran 2012

THY işçilerine Kolektif’ten yumurtalı destek

Grev yasağı üzerine 16 gündür direnişte olan THY işçilerine İstanbul Kolektif’ten “yumurtalı destek” geldi

AKP’nin sivil havacılık işkoluna grev yasağı getirmesi üzerine Hava-İş sendikasının çağrısıyla yüzlerce havayolu çalışanı greve çıkmıştı. Grev sebebiyle birçok uçuşu iptal etmek zorunda kalan THY 305 çalışanının telefonlarına attıkları mesajlarla işlerine son verdiğini belirtmiş; bunun üzerine THY işçileri 30 Mayıs’tan itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Terminali’nde direnişe geçmişlerdi.

Her sabah saat 9’dan akşam 9’a kadar işlerine geri dönmek için direnen THY işçilerini toplumsal muhalefet de bugüne kadar yalnız bırakmadı. Direnişlerinin 16. gününde THY işçilerinin bu seferki ziyaretçileri Öğrenci Kolektifleri oldu.

Üniversitelilerden yumurtalı destek

“THY işçisi yalnız değildir”, “Grev haktır engellenemez” sloganları ile işçilerin yanında gelen Öğrenci Kolektifleri’ni işçiler “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarıyla karşıladı. Kolektifler adına yapılan konuşmada üniversiteliler; AKP’nin baskısının her geçen gün artığını, sokağa çıkan, hakkını arayan herkesin baskıyla karşılaştığını söylediler. “Bu öyle bir saldırı ki, kazanılmış bir hak olan grev hakkına, özlük haklarını savunan işçilere bile tahammül yok.” dendi. Kolektif adına yapılan konuşma “Gençliğin de dindar, kindar, itaatkâr olmasını istiyor ancak biz işçi düşmanlarının, grev yasakçılarının değil THY işçilerinin yanında olmaya devam edeceğiz. “ denilerek sonlandı.

Öğrenci Kolektifleri ayrıca direnişteki işçilere yumurtadan yapılmış bir uçak hediye ederek “Size de lazım olur diye getirdik. Üniversitelerde biz çok kullanıyoruz. Birlikte daha güzel günlere uçmak için” dendi.

“Bundan sonra bizim direnişimizin simgesidir”

Kolektifler’den sonra konuşma yapan Hava İş Genel Başkanı Atilay Ayçin gençliğin her zaman dinamik bir güç olduğunu belirterek, toplumsal muhalefetin önemli bir kesimini oluşturduğunu vurguladı. Yumurta-uçağı göstererek “Bundan sonra bu bizim direnişimizin simgesidir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından THY çalışanları üniversitelilere çay ikram etti. Üniversiteliler ve işçiler bir süre sohbet ettiler. Sohbetin ardından hep beraber çekilen halayların ardından işçiler Kolektifleri alkışlarla havalimanından uğurladı. Kolektifler direnişe bir daha geleceklerini söylediler.

Kaynak: 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.