logo

14 Haziran 2012

Kadınlar 17 Haziran’da kürtaj yasağına karşı sokakta olacak

Kadınlar 17 Haziran’da kürtaj yasağına karşı sokakta olacak

Kürtaj Yasağına Karşı Kadın İnisiyatifi Ankara Mülkiyeliler Birliği’nde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla, 17 Haziran Pazar günü saat 16.00’da kürtaj yasağına karşı kadınları sokağa çağırdı. Pazar günü İstanbul, İzmir, Ankara ve diğer birçok ilde eşzamanlı yapılacak olan mitingde kadınlar “kürtaj yasaklanamaz, yasal kürtaj değil yasak kürtaj öldürür” diyecek.

Kürtaj Yasağına Karşı Kadın İnisiyatifi açıklamasında, bir süredir Başbakan Erdoğan’ın öncülüğünde adım adım uygulamaya sokulan yeni nüfus ve üreme politikalarının Erdoğan’ın “her kürtaj bir Uludere’dir” açıklamasıyla inanılmaz bir boyut kazandığına dikkat çekerek, AKP hükümetinin giderek daha otoriter, milliyetçi, cinsiyetçi, gerici ve vicdan özgürlüğüne aykırı bir siyaset yapma tarzını tercih ettiğini dile getirdi.

Kadınlar, AKP’nin siyaset yapmak yerine “buyurmayı” tercih ettiğini belirterek, AKP’li seçkinlerin kürtaj tartışmalarını “yaşam hakkı” gibi bir kavram üzerinden yürütmesinin trajikliğine de değindi:

“Bizler bu ikiyüzlü politikaları, otoriter bir tarzda yaşam savunusunun yapılamayacağını, gerçek yaşam hakkı mücadelesinin ne olduğunu ve nasıl yapılacağını ortaya koymak üzere buradayız.

Bizler bugün, kadınları cinayetle suçlayarak kadınları ölüme yollayan, tecavüze uğrayan kadın doğursun, tecavüze uğrayan kadın tecavüz edeni öldürsün, tecavüze uğrayan kadın kendini öldürsün diyebilme cesareti gösteren başta Erdoğan olmak üzere, Recep Akdağ, Melih Gökçek gibi AKP elitlerinin söylem ve açıklamalarının ne kadar kadın düşmanı ve ölüm yanlısı olduklarını ortaya koymak için buradayız.

Bizler gerçek yaşam hakkı savunusunun ne olduğunu, cinsiyetçi, militer, otoriter yönetim anlayışının bütün olumsuz sonuçlarını ortaya dökerek göstermek için buradayız.

Bizler AKP hükümetinin başta kadınlar olmak üzere, pek çoğumuzun yaşam hakkına saldırarak yürüttüğü bu politikaları kınıyor ve reddediyoruz ve onun için diyoruz ki, “Yasal Kürtaj Değil, Yasak Kürtaj Öldürür”

Bize göre burada saldırıya uğrayan tek kesim kadınlar da değildir. Başbakan “her kürtaj bir Uludere’dir” diyerek, aslında Uludere’de katledilen vatandaşlarımızı da hiçe saymış ve Uludere’ye adalet getirmeyeceğinin işaretini vermiştir.”

İnisiyatif AKP’nin kadınları ve hatta erkekleri kendi nüfus politikalarının basit araçları haline getirmek istediğine dikkat çekerek, bunun yasadışı kürtaj yöntemlerine teşvik edeceğini belirtti: “Kadınlar bu şekilde merdiven altlarında uygulanan kürtajlarla ve geleneksel düşük yöntemleriyle ölümün kucağına itilmektedirler. Kürtaj yasağı kadınlara ve onların yaşamına doğrudan bir saldırıdır. Bugün AÇSAP’lar kapatılarak, doğum kontrol yöntemlerine ilişkin hizmetler kısıtlanarak bir yandan kürtajın artmasına yol açılırken, diğer yandan aynı akıl kadınlara yasal ve sağlıklı kürtajı da yasaklayacağını söylemektedir. Devlet, demokratikleşme yerine, nüfusunu arttırarak güçlendirilecek diye, kadın ölümlerinin artacağı, bakamayacağımız kadar çocuk doğurmaya zorlandığımız, buna rağmen eşitlikçi bir iktisadi ve sosyal yaklaşımın yokluğu nedeniyle çocuklara yeterli hizmetin verilmediği, etnik ayrımcılığın devam ettiği, nefret söylemlerinin yükseldiği bir Türkiye istemiyoruz.”

Kadınlar yaptıkları açıklamada, Sağlık Bakanı’nın iddia ettiği gibi bir ‘orta yol’ un olamayacağını belirterek, “cinsiyetçi olmayan, insan onuruna yakışan yol vardır” dedi.

Bu yol için talepler ise şöyle sıralandı:

-kadınların yasal kürtaj hakkının korunmasını ve hatta yasal kürtaj sınırının 12 haftaya yükseltilmesini,
-kadınların kürtaj olmak için kocalarından müsaade almaları gereğinin kaldırılmasını,
-ücretsiz doğum kontrol hizmetlerinin önüne fiilen getirilen engellerin kaldırılmasını,
-sağlıklı yaşam için doğum kontrol yöntemlerine erişimin arttırılmasını ve kolaylaştırılmasını,
-erkeklerin doğum kontrolü hakkında bilinçlendirilmesini, erkeklere doğum  kontrol merkezleri açılmasını istiyoruz.

Kürtaj Yasağına Karşı Kadın İnisiyatifi, bugün pek çok kadının ve hatta erkeğin ‘doğmamış çocuklarla bu kadar ilgilenilirken, ya doğanlar?2 diye sorduğunu vurguladı:
“Her gün kocaları veya erkek bir yakınları tarafından cinayete kurban giden kadınlar da candı. Onlar için ne yaptı bu hükümet? Uludere’de ölenler de çocuktu.  Onlar için ne yaptı? 700’den fazla öğrenci tutuklu ve sadece parasız eğitim hakları için mücadele verdiklerinden onlara her gün yenileri ekleniyor. Onlar için ne yaptı? Pozantı cezaevinde yatan çocuk hükümlüler de candı. Onlar için ne yaptı?

Bu hükümetin aksine ve ona rağmen, bizler ücretsiz kreş istiyoruz. Önce doğmuşlara daha iyi bir dünya diyoruz. Yaşayan her can için önce barış diyoruz. Yaşayan her can için özgürlük, yaşayan her can için insanca onurlu bir yaşam diyoruz.

Dolayısıyla bizler AKP’nin yeni üreme ve sağlık politikalarını kınıyor, kürtaj yasağına ilişkin tartışmaların derhal sonlandırılması talebimizi buradan yüksek sesle söylüyoruz. Demokrasiden, eşitlikten ve özgürlükten yana olan, kendi haklarını savunmak ve kendi yaşam biçimleri ve yaşam hakları için söz, karar yetkisine sahip olmak isteyen tüm kadınları,  17 Haziran Pazar günü saat 16.00’da Ankara Üniversitesi, Cebeci Kampüsü, Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde başlayacak olan mitingimize davet ediyoruz.”

Uçan Süpürge Haber Merkezi

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.